هنروتجربه_سپیده شریعت رضوی: کارگردان فیلم کوتاه «سوربز» می‌گوید با توجه به سختی و دشواری برخی لحظات و صحنه‌های فیلم برای بازیگر کودک، میزان هوش و جسارت یزدان کوکبی صبا او را تحت تاثیر خود قرار داده و در نهایت او را از میان ۴۸ نفر به پیشنهاد مدیر تولید پروژه انتخاب کرده است.

سعید زمانیان کارگردان فیلم کوتاه «سوربز» که این روزها در بسته فیلم کوتاه «وضعیت قرمز» در سینماهای «هنروتجربه» در حال اکران است، در گفتگو با خبرنگار سایت «هنروتجربه» با اشاره به اینکه این اثر دومین فیلم کوتاهش است، بیان کرد: ایده «سوربز» به یک خاطره کهنه در دوران کودکی باز می‌گردد. از یکجایی به بعد متوجه شدم خاطره از دست دادن یک حیوان خانگی برای بسیاری از آدم‌های اطرافم یک تجربه مشترک است و از سوی دیگر همیشه برایم سوال بوده که این میزان خشونتی که در جامعه ما و کشورهای همسایه وجود دارد از کجا سرچشمه می‌گیرد.

وی ادامه داد: قطعا بخش عظیمی از آن مربوط به دوران کودکی و سیستم آموزشی است که در آن انسان‌ها پرورش پیدا می‌کنند در نهایت برای بیان این حرف فکر کردم شاید فیلم کوتاه مدیوم مناسبی باشد البته به یاد دارم استاد عزیزی می‌گفت اگر حرفی برای گفتن وجود داشته باشد فیلم کوتاه یا بلند مهم نیست.

کارگردان فیلم کوتاه «سوربز» با اشاره به اینکه پروسه نگارش و تولید این فیلم کوتاه به همراه یک تیم متخصص و درجه یک چندین ماه طول کشید، گفت: لازم می‌دانم از همه آن‌ها تشکر کنم که بی هیچ چشم داشتی کنار من ایستادند و صبورانه تولید این فیلم را امکان پذیر کردند.

زمانیان با بیان اینکه بازیگران بزرگسال این فیلم کوتاه یعنی توماج دانش بهزادی و سپیده دستینه هردو تحصیلکرده تئاتر هستند و سال‌های متمادی است که در تئاتر و سینما مشغول فعالیت هستند، درباره انتخاب بازیگر کودک گفت: با توجه به سختی و دشواری برخی لحظات و صحنه‌های فیلم برای بازیگر کودک، میزان هوش و جسارت یزدان کوکبی صبا من را تحت تاثیر خود قرار داد و من او را از میان ۴۸ نفر به پیشنهاد مدیر تولید پروژه انتخاب کردم.

به گفته وی، هدایت بازیگر کودک برای او تجربه چالش برانگیزی بوده است چراکه آن‌ها جهان را به گونه‌ای دیگر درک می‌کنند.

این کارگردان در درباره استفاده از بازیگران شناخته شده در فیلم‌های کوتاه بیان کرد: به شخصه برایم تفاوتی ندارد و فکر می‌کنم مهم این است که تا چه اندازه بازیگر به نقش نزدیک است و براساس توانایی تا چه اندازه می‌تواند اجرای موفقی از آن داشته باشد. گاهی چهره یک بازیگر نصفی از راه را می‌رود اما مهم انتخاب درست بازیگر در نسبت با نقش است.

زمانیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه تصور می‌کند در سال‌های اخیر جایگاه فیلم کوتاه ایران تا حدی تثبیت شده است، مطرح کرد: با توجه به سطح تولیدات باکیفیت و میزان حضور در جشنواره‌های بین المللی جایگاه فیلم کوتاه ایران تا حدی تثبیت شده است. به گونه‌ای که امروز کمتر جشنواره معتبری وجود دارد که یک یا دو فیلم ایرانی در آن انتخاب نشده باشد.

وی در ادامه درباره استقبال مخاطبان از اکران بسته فیلم کوتاه «وضعیت قرمز» یادآور شد: در همین چند هفته ابتدایی اکران «وضعیت قرمز» بازخوردهای مثبتی از سوی مخاطبان دریافت کرده ایم امیدوارم تماشاگران و مخاطبان زنجیره حمایت از فیلم کوتاه را قطع نکنند و به اعتلای سینمای جدی و اندیشه محور کوتاه کمک کنند.

کارگردان فیلم کوتاه «سوربز» با اشاره به اینکه خشونت پوسته ظاهری این فیلم‌هاست، عنوان کرد: مخاطب فرهیخته فیلم کوتاه همیشه با عمق و اندیشه فیلم سروکار دارد و احتمالا فیلم‌های بسته موفق شده‌اند حرف هایشان را بدون لکنت و بی واسطه به مخاطبان منتقل کنند. لازم است بگویم این ۵ فیلم کوتاه در دو سال اخیر در جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی حضور داشتند و جوایز معتبر و متعددی را کسب کرده‌اند.

زمانیان در پایان با بیان اینکه هنروتجربه در همین سال‌های حضورش موفق به جریان سازی شده است، خاطرنشان کرد: بسیاری از کارگردان‌های موفق امروز سینمای بدنه از طریق نمایش فیلم‌های مستند و کوتاه یا بلندشان در اینجا به مخاطبان معرفی شدند. هنروتجربه محفلی است که با خلاقیت و اندیشه سر و کار دارد و امروز در آستانه پختگی الگو و امیدبخش بسیاری از فیلمسازان جوان و آینده دار کشور است.