هنروتجربه-سعیدحضرتی: فاطمه حسنی دستیار کارگردان فیلم کوتاه «داغی» به کارگردانی فاطمه محمدی می‌گوید در نظر گرفتن وضعیت زنان در افغانستان و همسو بودنِ فیلمنامه «داغی» مصمم شدم تا همکاری تنگاتنگی را با کارگردان برقرار نمایم و با اینکه خواهرزاده من، زینب جعفری دانش‌آموز و از طرفی نابازیگر بود مدام در تمرینات برای یکی از نقش‌های اصلی حاضر می‌کردم.

فاطمه حسنی دستیار کارگردان فیلم کوتاه «داغی» به کارگردانی فاطمه محمدی که در بسته فیلم کوتاه «پنج‌گاهِ کوتاه» در حال اکران است درباره لزوم پرداخت به سوژه‌های مربوط به افغانستان به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: من به عنوان عضو کوچکی از جامعه افغانستان که خود نیز سالها پیش قربانی جنگ‌های داخلی افغانستان بوده‌ام و سال‌ها رنجِ آوارگی و بی‌وطنی را چشیده‌ام و با توجه به شدت گرفتن دوباره جنگ داخلی در افغانستان و روی کار آمدنِ نظام طالبانی که هیچ گونه حقوقی را برای زنان قائل نیستند و دختران بالای ۱۲ سال را بالاجبار به عقد سربازان خود در می‌آورند، بسیار لازم و ضروری می‌دانم که هنرمندان، پرداختن به این موضوعات را فراموش نکنند زیرا که زنان و کودکان به عنوان آسیب پذیرترین قشر جامعه که بیشترین صدمات جسمی، روحی و روانی را متحمل می‌شوند.

حسنی درباره دلیل همکاری با پروژه «داغی» شرح داد: با در نظر گرفتن وضعیت زنان در افغانستان و همسو بودنِ فیلمنامه «داغی» مصمم شدم تا همکاری تنگاتنگی را با کارگردان برقرار نمایم و با اینکه خواهرزاده من، زینب جعفری دانش‌آموز و از طرفی نابازیگر بود مدام در تمرینات برای یکی از نقش‌های اصلی حاضر می‌کردم.

وی در ادامه عنوان کرد: پرداختن به این موضوعات می‌تواند قدم مثبتی در جهت نشان دادن معضلات اجتماعی و صدمات وارده بر این قشر ضعیف که هیچ گونه نقشی در برانگیختن اینگونه جنگ‌ها ندارند، باشد.

او با اشاره به اهمیت اکران فیلمهای کوتاه در سینماهای «هنروتجربه» اظهار کرد: فیلم کوتاه ساخت اندیشه‌ورزی است و خوشحالم در این حوزه فعالیت داشتم.  موسسه «هنروتجربه» در طول این سالها نقش بی‌بدیلی در آشنایی مخاطبین با فیلمهای کوتاه داشته و این مدیوم را به درستی به مخاطبین معرفی کرده است.

فاطمه حسنی بسته فیلم «پنج‌گانِ کوتاه» را حاوی فیلمهایی با فضاهای بومی عنوان کرد و گفت: «هنروتجربه» تریبون رسایی برای صدای زنان افغان شد. به زعم من «پنج‌گانِ کوتاه» مستقل‌ترین و شریف‌ترین باکس فیلم کوتاه در «هنروتجربه» است. از هنرمندان و هنردوستان افغانستانی به جد دعوت می‌کنم تا فیلم کوتاه «داغی» که در بسته «پنج‌گانِ کوتاه» در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده است را ببینند.

فیلم کوتاه «داغی» در قالب بسته فیلم «پنج‌گان کوتاه» اکران خود را از یکم آبان در موسسه سینمایی «هنروتجربه» آغاز کرده است. بسته فیلم کوتاه «پنج‌گان کوتاه» شامل فیلم‌های «داغی» به کارگردانی (فاطمه محمدی)، «ناطق» (مهرشاد رنجبر)، «سفیدپوش» (رضا فهیمی)، «ذبح» (ساخته مشترک آکوند زند کریمی و سامان حسین‌پور) و «ماهکان» (ساخته مشترک حسام حسینی و عباس حسین‌زاده) است.