بسته مستند «پنهان_برندگان» شب گذشته ۱۳ آذرماه با حضور پژوهشگران و منتقدان در خانه هنرمندان اکران شد.

به گزارش سایت «هنروتجربه»، بسته مستند «پنهان_برندگان» شب گذشته ۱۳ آذرماه با حضور شهریار پاک‌نیا جامعه‌شناس، مجیدابراهیم‌پور پژوهشگر شهر و مطالعات شهری، کبوتر ارشدی پژوشگر فلسفه و منتقد ادبی، پوریا جهانشاد پژوهشگر مطالعات انتقادی شهر و هنر معاصر، بهمن عبدالهی منتقد و پژمان موسوی روزنامه‌نگار در خانه هنرمندان روی پرده رفت.

۲ مستند «پنهان» به نویسندگی و کارگردانی شیرین برق‌نورد و تهیه‌کنندگی محمدرضا جهان‌پناه و شیرین برق‌نورد و «برندگان» به پژوهش و کارگردانی امید عبدالهی از ۲۶ مهرماه در یک بسته در سینمای «هنروتجربه» اکران شده‌اند.

مستند «پنهان» از تجربه‌های شخصی و تلخ افرادی می‌گوید که صرفا به دلیل ملیت هایشان بر آن‌ها تحمیل شده است.

در خلاصه داستان این مستند ۲۷ دقیقه‌ای آمده است: دیوار برلین در فیلم، استعاره‌ای بر مفهوم جدایی است. در حالی که بقایای این دیوار را می‌بینیم که توسط گردشگران احاطه شده‌اند، صداهایی از ملیت‌های مختلف می‌شنویم. آن‌ها از تجربیات شخصی و تلخ خود که صرفا به دلیل ملیت‌هایشان بر آن‌ها تحمیل شده است، می‌گویند. این صداها، اعتراض خود را نسبت به تاکید بر واژه «ملیت» -دیوار بسیار قوی اما پنهان و نامرئی امروز- بیان می‌کنند و معتقدند تاکید بر این مفهوم، جدایی بین آدم‌ها را تقویت می‌کند، جدایی‌ای مشابه آنچه دیوار برلین ایجاد کرد.

مستند «برندگان» به تهیه کنندگی و کارگردانی امید عبدالهی با نگاهی عاری از قضاوت به مساله مهاجرت از طریق شرکت در لاتاری گرین کارت می پردازد، که در طی این سال‌ها دغدغه بسیاری از ایرانیان بوده است.

در خلاصه داستان مستند ۵۳ دقیقه‌ای «برندگان» آمده است: همه ساله تعداد زیادی از ایرانیان با هدف مهاجرت به آمریکا، در لاتاری گرین کارت شرکت می‌کنند. مستند «برندگان» داستان تکاپوی دو شخصیت از دو نسل متفاوت در ایران امروز است که در این قرعه¬کشی برنده شده‌اند و حالا می‌خواهند برای تحقق آرزوهای خود و یافتن یک زندگی بهتر، به آمریکا مهاجرت کنند.

برای اطلاع از جدول اکران بسته مستند «پنهان_برندگان» و خرید آنلاین بلیط به سایت رسمی هنروتجربه و سایت سینماتیکت مراجعه کنید.