هنروتجربه-سعیدحضرتی: حسین‌ ترک‌جوش کارگردان فیلم کوتاه «انبار» می‌گوید موسسه «هنروتجربه» کمک بسیار بزرگی به فیلمسازان مستقل کرده است و از فیلمسازان و فیلمهایی حمایت کرده که در سطح بین‌الملل افتخارات بزرگی را برای سینما رقم زدند. حمایت درست و به جای «هنروتجربه» ستودنی است و نتیجه حمایت‌های «هنروتجربه» باعث شده افتخارات زیادی برای سینما رقم بخورد.
حسین ترک‌جوش کارگردان فیلم کوتاه «انبار» که در بسته «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» در حال اکران آنلاین است به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: بسته فیلم کوتاه «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» در اکران‌های فیزیکی مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت. این مهم در وضعیتی اتفاق افتاد که پاندمی کرونا مانع بزرگی برای حضور مردم در سینماها بود اما با این حال اکران موفقی را پشت سر گذاشتیم و همین امر باعث شد به اکران آنلاین این بسته فیلم فکر کنیم‌ تا دوستانی که نتوانستند در شرایط کرونایی به سینماها بروند، هم اکنون از طریق صفحه اختصاصی «هنروتجربه» در پلتفرم هاشور این فیلمها را به راحتی در خانه ببینند.
وی افزود: خوشبخانه اکنون در شرایطی هستیم که اکثر مردم واکسن زده‌اند و ظرفیت سینماها نیز در حال افزایش ۱۰۰ درصدی است. در حال حاضر بسته فیلمهای کوتاهی بر پرده سینماهای «هنروتجربه» در حال اکران است و با اکران آنلاین بسته «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» رقابتی شکل می‌گیرد که به نظرم اتفاقِ جذابی است. با توجه به اکران فیزیکی موفق این بسته کوتاه، من فکر می‌کنم ما بتوانیم در این رقابت پیروز شویم.
این نویسنده و کارگردان جوان یادآور شد: خاطرم هست در نشستی که راجع به بسته «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» برگزار شد گفته بودم بسیار خوب است که همزمان با اکران فیزیکی، اکران آنلاین فیلمها هم باشد تا مخاطبین برای دیدن فیلمها دست به انتخاب بزنند. خوشحالم این اتفاق رخ داده و امکانِ اکران فیزیکی و آنلاین همزمان مهیا شده است. باید به مدیران لایق «هنروتجربه» تبریک گفت که همیشه گوش شنوایی داشته‌اند و تصمیم‌گیری‌های درستی را گرفته‌اند و از ثمرات آن سینمای ایران نیز بهره‌مند شده است.
کارگردان فیلم کوتاه «ناجی» با اشاره به اینکه فیلم کوتاه «انبار» پیش از این افتخارات زیادی داشت و فکر می‌کنم در اکران آنلاین بیشتر دیده شود و بازخوردهای خوبی از مردم بگیرم اضافه کرد: «انبار» بر اساس سانحه‌ای تراژیک ساخته شد که خودم از نزدیک شاهد آن بودم و پس از آن درامی از این اتفاق نوشته و فیلم ساخته شد. فکر می‌کنم سینمای دغدغه‌مند بسیار شریف‌تر از سینمای به اصطلاح سفارشی‌ساز است. در حین ساخت به گرفتن جایزه و موفقیت آن فکر نمی‌کردم اما خودم و عوامل فیلم حس خوبی داشتیم و حدس می‌زدم اتفاقات بین‌المللی خوبی برای این فیلم رقم بخورد.
ترک‌جوش با بیان اینکه در این مدت به جز موسسه «هنروتجربه» هیچگونه حمایتی از ما نشد تاکید کرد: این فیلم تنها در یک فستیوال ایرانی که در ترکیه برگزار شد و رییس هیات داوران فاطمه معتمدآریا بود و یکی از داوران آن علی مصفا بود، جایزه گرفت ولی مابقی فستیوال‌های ایرانی ما را نادیده گرفتند. در صورتی که این ارگان‌ها موظف هستند از فیلمسازان مستقلی که برای سینما اعتبار کسب کرده‌اند حمایت مالی و معنوی کنند اما متاسفانه اتفاقی نمی‌افتد‌. این در حالی است که فیلمسازان مستقل برای سینمای ایران اعتبار کسب کرده‌اند و فیلمهایی که با بودجه‌های دولتی ساخته شدند در فستیوال‌های خارج از ایران اتفاق مهمی را رقم نزده‌اند.
کارگردان فیلم کوتاه «بلع» عنوان کرد: موسسه «هنروتجربه» کمک بسیار بزرگی به فیلمسازان مستقل کرده است و از فیلمسازان و فیلمهایی حمایت کرده که در سطح بین‌الملل افتخارات بزرگی را برای سینما رقم زدند. حمایت درست و به جای «هنروتجربه» ستودنی است و نتیجه حمایت‌های «هنروتجربه» باعث شده افتخارات زیادی برای سینما رقم بخورد. این موسسه شریف در وانفسایی که از سینماگران مستقل هیچگونه حمایتی نمی‌شود تمام تلاش خود را کرده و امیدوارم در آینده با قدرت و توان بیشتری این مسیر ادامه داشته باشد.
حسین ترک‌جوش در پایان درباره فعالیت‌های اخیر خود گفت: این روزهای پخش در حال پخش بین‌الملل فیلم «ناجی» هستم که در همین مدت کوتاه در دو، سه فستیوال جایزه گرفته و چندین بار در رشته‌های مختلف نامزد شده است. «ناجی» در چندین فستیوال معتبر دیگر نیز شرکت خواهد کرد که اطلاع‌رسانی خواهد شد. از همه مهمتر درگیر پس تولید فیلم کوتاه «بلع» هستم که مهدی کوشکی، هامون سیدی، شیوا طاهری و سارا حاتمی از جمله بازیگران آن هستند‌. با پایان پس تولید به زودی پخش بین‌الملل «بلع» را هم آغاز می‌کنیم. به «بلع» امید زیادی دارم و به نظرم اتفاق نویی در سینمای ایران با این فیلم رقم خورده و سینمای کوتاه با این فیلم ارتقا پیدا می‌کند.