هنروتجربه-سعیدحضرتی: کاظم دانشی کارگردان و نویسنده فیلم سینمایی «علفزار» می‌گوید «علفزار» فیلمی تلخ، قصه‌گو و نفس‌گیری است و مخاطب از قصه فیلم شوکه خواهد شد. داستان ملتهب و جنایی چند سال اخیر که در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشت، سوژه اصلی فیلم است و مطمئنم مخاطب را ۹۰ دقیقه میخکوب خواهد کرد.

فیلم سینمایی «علف‌زار» به کارگردانی کاظم دانشی و تهیه‌کنندگی بهرام رادان از فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه جشنواره چهلم فیلم فجر است که پژمان جمشیدی، سارا بهرامی، ستاره پسیانی، ترلان پروانه، مائده طهماسبی با هنرمندی فرخ نعمتی، مهران امام بخش و سیروس همتی در ترکیب بازیگرانش دیده می‌شوند.

کاظم دانشی درباره نگارش و ساخت اولین فیلم سینمایی خود به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: نگارش فیلمنامه «علف‌زار» یک سال و نیم زمان برد و حدود سه سالی در نظر داشتم داستان «علف‌زار» را بسازم. پس از آن با بهرام رادان به توافق رسیدیم که این داستان را کار کنیم. با توجه به فضای داستان، اخذ مجوز حدود یک سال زمان برد و بالاخره توانستیم فیلم را در شرایط کرونایی تولید کنیم.

کارگردان فیلم کوتاه «پرتقال» تاکید کرد: «علفزار» فیلمی تلخ، قصه‌گو و نفس‌گیری است و مخاطب از قصه فیلم شوکه خواهد شد. داستان ملتهب و جنایی چند سال اخیر که در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشت، سوژه اصلی فیلم است و مطمئنم مخاطب را ۹۰ دقیقه میخکوب خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه مراحل تصویربرداری «علف‌زار» طی ۴۰ جلسه به اتمام رسید، درباره تهیه‌کننده این فیلم بیان کرد: تهیه‌کنندگی بهرام رادان جزو اتفاقات خوب فیلم و یکی از شانس‌های بزرگ زندگی من همکاری با او بود. با وجود سختی‌ها و چالش‌های زیادی که در مرحله اخذ موجز، تولید و پس تولید داشتیم، رادان برادرانه کمک کرد و آنقدر همه چیز مهیا بود که بدون دغدغه کار کردیم. رادان تهیه‌کننده حرفه‌ای است و به همین دلیل همه عوامل بدون ناراحتی و استرس کار خود را انجام دادند. حضور رادان برای هر فیلم اولی و فیلمسازی کمک کننده است و ازین همکاری بسیار خوشحال هستم.

کارگردان فیلم کوتاه «راحانا» در پاسخ این سوال که بازیگران «علف‌زار» همانهایی هستند که مدنظر داشتید؟ توضیح داد: برخی از نقش‌ها بله و بعضی دیگر خیر و گزینه‌های دیگری را در نظر داشتیم که به علت تداخل زمانی بازیگران برای ایفای نقش در فیلمهای دیگر و مسائل دیگر نتوانستیم از حضورشان در فیلم بهره‌مند شویم. در نهایت از تیم بازیگران انتخاب شده راضی هستم. سر صحنه روزهای خیلی خوبی با هم داشتیم و از خروجی کار و بازی‌ها راضی هستم.

اکران «راحانا» در «هنروتجربه» باعث تا برای فیلم بلند اولم بتوانم با عوامل حرفه‌ای سینما کار کنم و قطعا اکران آن تاثیر جدی‌ای بر فعالیت هنری من داشته است.

او با بیان اینکه از ترکیب بازیگران «علف‌زار» بسیار راضی‌ام  تصریح کرد: تیم بازیگران «علف‌زار» پر انگیزه بودند و قبل از شروع فیلمبرداری یک ماه و نیم تمرین داشتیم. درام اجتماعی «علف‌زار» و فضایی دادگاهی دارد و تقریبا درصد بالایی از فیلم در همین فضای دادگاهی است. در مرحله پیش تولید بازیگران در دادسراها و دادگاه‌ها حضور پیدا می‌کردند و خوشبختانه از جان و دل مایه گذاشتند. طبیعی است ساخت اولین فیلم بلند استرس‌ها و مشکلات بیشتری خواهد داشت اما خوشبختانه عوامل، تهیه‌کننده و تیم بازیگران این شرایط استرس‌زا و سخت را به تجربه‌ای شیرین تبدیل کردند. سرصحنه به همه خوش گذشت، و راحت کار کردیم، حداقل برای من که اینگونه بود و فکر می‌کنم برای بقیه هم خاطره خوبی به جا مانده باشد. با وجود آنکه در شرایط کرونایی فیلمبرداری داشتیم و تعداد زیادی هنرور هم حضور داشتند و شرایط نرمال نبود اما با همدلی همه عوامل، ساخت «علفزار» تجربه‌ای دلنشین شد و روزهای خوبی را سپری کردیم.

دانشی در پاسخ این سوال که فکر می‌کنید «علفزار» بتواند نظر هیات داوران چهلمین جشنواره فجر را جلب کند بیان کرد: من به تیم بازیگری «علفزار» امید زیادی دارم و امیدوارم کاندیدا و جایزه هم نصیبشان شود. در این فیلم مخاطب قطعا پژمان جمشیدی متفاوتی خواهد دید. دوستانی که فیلم را دیدند پژمان جمشیدی، سارا بهرامی و ستاره پسیانی را از شانس‌های دریافت جایزه می‌دانند. سارا بهرامی نقش اصلی و ستاره پسیانی نقش مکمل را ایفا می‌کند. به نظرم این سه بازیگر شانس دریافت سیمرغ را دارند.

کارگردان فیلم کوتاه «مثل تو و محدوده یک درجه» درباره این دوره از جشنواره فیلم فجر گفت: در چهلمین جشنواره فیلم فجر ترکیب فیلمهای خوب از نکات قابل توجه آن است و به نظرم جشنواره‌ امسال پرحرارت باشد.

فیلم کوتاه «راحانا» به کارگردانی کاظم دانشی در بسته «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» در صفحه اختصاصی «هنروتجربه» در سایت هاشور در حال پخش است. وی در این زمینه عنوان کرد: «راحانا» قبل از عید و ابتدای ۱۴۰۰ در بسته «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» اکران شد و بعد از آن به همت موسسه «هنروتجربه» این بسته فیلم اکران آنلاین شده است و تاکنون هم مورد استقبال قرار گرفته است. اکران «راحانا» در «هنروتجربه» باعث تا برای فیلم بلند اولم بتوانم با عوامل حرفه‌ای سینما کار کنم و قطعا اکران آن تاثیر جدی‌ای بر فعالیت هنری من داشته است.

کاظم دانشی در پایان یادآور شد: از هیات انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر بسیار ممنونم که با توجه به فضای تلخ «علف‌زار» و فشارهای بیرونی برای نپذیرفتن فیلم در جشنواره، پشت فیلم ایستاد. هیات انتخاب شجاعت به خرج دادند و امیدوارم اتفاقات خوبی برای این فیلم در جشنواره رخ بدهد.