هنروتجربه: مسعود نجفی کتاب «۴۰ سال جشنواره فیلم فجر» را آماده انتشار می‌کند.

مسعود نجفی که در ۵ سال گذشته مدیریت روابط عمومی جشنواره فیلم فجر را برعهده داشته است در گفتگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری صبا درباره نگارش کتاب «۴۰ سال جشنواره فیلم فجر» گفت: سال ۹۱ کتاب «مرور سی دوره جشنواره فیلم فجر» را آماده کردم و در جشنواره ۳۱ رونمایی شد که خوشبختانه طی این سال‌ها استقبال خوبی از آن شد و همچنان تنها مرجع مهم‌ترین رویداد هنری کشورمان محسوب می‌شود و هر سال تقاضاهای متعددی مبنی بر به‌روزرسانی این کتاب مطرح می شد که آنرا به پایان دوره چهلم موکول می کردم.

وی ادامه داد: از چندماه گذشته آماده سازی کتاب «۴۰ سال جشنواره فیلم فجر» آغاز شده است که با فراغتم از سازمان سینمایی وقت بیشتری روی آن گذاشتم و طی این سال‌ها نیز سعی کردم متریال بیشتر و بهتری از دوره های قدیمی پیدا کنم تا به کیفیت کتاب افزوده شود.ضمن ویرایش عکس‌ها و مطالب ۳۰ دوره و اضافه کردن اطلاعات ۱۰ سال اخیر، مصاحبه های مفصلی هم با دبیران ادوار جشنواره فیلم فجر در حال آماده شدن است که به این کتاب اضافه خواهد شد تا ضمن مرور، آسیب شناسی هر دوره را هم داشته باشیم.

نجفی با اظهار تاسف از وجود نداشتن آرشیو مرتبی از اسناد و و متریال چاپی جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: برای آماده سازی کتاب «مرور ۳۰ سال جشنواره فیلم فجر» متوجه این موضوع شدم و بخش عمده اطلاعات و عکس های کتاب از آرشیو شخصی افراد و نشریه های سینمایی استخراج شد. با وجود همه این مشکلات خوشحالم تاریخچه این رویداد مهم سینمایی را مستند کردم تا مورد استفاده علاقه‌مندان سینما، محققان، دانشجویان، سینماگران و خصوصا اهالی رسانه قرار بگیرد.

این مستندساز در پایان درباره نسخه الکترونیکی کتاب تشریح کرد: در کنار نسخه چاپی این کتاب که امیدوارم تا اسفندماه ۱۴۰۰ آماده شود، به دنبال نسخه الکترونیک کتاب هم هستم تا اطلاعات این چهل سال سهل الوصول تر در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

کتاب «۴۰ سال جشنواره فیلم فجر» تاریخچه کامل ۴۰ سال برگزاری فیلم فجر را شامل معرفی دبیران، هیات های انتخاب و داوری، آثار، بخش ها، مهمانان خارجی، نامزدها، برگزیدگان، بزرگداشت ها، پرکارها و حاشیه ها دربر می گیرد که با فهرست فیلم ها و اسامی اشخاص قابل جستجو است.