هنروتجربه-سپیده شریعت‌رضوی:مجتبی اسپنانی کارگردان «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» می‌گوید این فیلم یک فضای معناباختگی دارد و شاید مخاطب در درجه اول این ویژگی برایش جذاب باشد.

به گزارش سایت هنروتجربه، فیلم سینمایی «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» به کارگردانی و نویسندگی مجتبی اسپنانی و تهیه‌کنندگی مجید صدیقی از اواسط خردادماه سال جاری به اکران آنلاین «هنروتجربه» پیوسته است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «آخر هفته‌ها، خانه شهره پاتوق دوستان اوست. از این میان آقای «این» – مردی بسیار چاق – یک شب در توالت خانه می‌میرد. آن‌ها تلاش می‌کنند جنازه او را از داخل توالت بیرون بکشند. مشکل دوم بیرون بردن جسد او از خانه است. هاله یکی از دوستان شهره راه حلی برای این کار دارد. پیرمردِ صاحب خانه اما برای بازدید از راه می‌رسد…»

شهره موسوی، امین پناهی، رامین سامانی، اسماعیل سلمانی، سمانه قاسمی، محمد شیشه فروش، مرتضی ریحانی بازیگران «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» هستند.

مجتبی اسپنانی سازنده این اثر در گفتگو با خبرنگار سایت هنروتجربه با اشاره به اینکه «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» اول دی ماه ۹۷ روی پرده سینماهای «هنروتجربه» رفت و تا پایان خرداد ۹۸ میزبان مخاطبان خود بود، گفت: استقبال مخاطب از این فیلم در زمان اکران در «هنروتجربه» خوب بود حتی بیشتر از تصور ما مخاطب فیلم را دید و با آن ارتباط برقرار کرد به‌گونه‌ای که بلیت‌های این فیلم در بسیاری از سانس‌های این فیلم در شهرهای مختلف تمام شد.

وی ادامه داد: پس از دوسال فیلم به اکران آنلاین «هنروتجربه» پیوست اما از استقبال مخاطبان آن اطلاعی ندارم شاید بتوان گفت حتما استقبال مخاطبان خوب بوده است که اکران همچنان باگذشت ۶ ماه ادامه دارد.

کارگردان «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» درباره اکران این فیلم در پلتفرم هاشور عنوان کرد: هاشور پلتفرمی‌ست که فیلم‌های کوتاه، مستند و تجربی یا فیلم‌های مستقل را به صورت آنلاین اکران می‌کند از سوی دیگر مخاطبی هم که دنبال اینگونه فیلم‌هاست بدین پلتفرم مراجعه می‌کند پس حداقل من به عنوان سازنده «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» باید بگویم که پلتفرم‌های دیگر برای این فیلم مناسب نبودند و مخاطب در هاشور می‌تواند این فیلم را ببیند.

اسپنانی با بیان اینکه این فیلم یک فضای معناباختگی دارد و شاید مخاطب در درجه اول این ویژگی برایش جذاب باشد، گفت: در زمان اکران پرده این فیلم وقتی در شهرهای مختلف با مخاطب روبه‌رو می‌شدم، بدین ویژگی از فیلم اشاره می‌کردند و برایشان جذاب بود. همچنین از اینکه فیلم توانسته بود حس و حال و سرگردانی جوانان امروز را در یک بستر منعکس کند، برای مخاطب جالب بود.

وی با اشاره به اینکه نوشتن فیلمنامه «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» چهار ماه طول کشیده است، مطرح کرد: بیشتر فضا و اتمسفر این کار من را درگیر کرد چراکه می‌خواستم فضای معناباخته را یکبار تجربه و داستانم را در این بستر تعریف کنم. بدین ترتیب ساختمان داستان شکل گرفت، اتفاقات کم کم کنار هم آمدند و فیلمنامه را شکل دادند.

این فیلمساز با بیان اینکه «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» فیلم لوباجت است که با ۲ تا ۳ نفر ساخته شده است، تصریح کرد: ویژگی دیگر این فیلم به متن آن باز می‌گردد یعنی بخش عمده‌ای از داستان در یک خانه با قاب‌های ثابت و بدون حرکت تعریف شده است. همچنین تلاش کردیم داستان را همزمان در طول و عرض پیش ببریم یعنی هم روابط بین کاراکترها را نشان بدهیم و هم بر اساس پیرنگ، پلات داستان را پیش ببریم که منجر به سکانس پایانی و فضای معناباختگی کاملی می‌شد که شخصیت‌ها در آن گرفتار می‌شدند.

اسپنانی با اشاره به اینکه از مخاطب دعوت می‌کند صدای جوجه‌هایی را که در این فیلم جیغ می‌کشند، بشنود، گفت: در حقیقت مخاطب آنچه را که تلاش کردیم در فرم رخ بدهد، کامل می‌کند و اگر مخاطب به ویژگی‌هایی که من بدان اشاره می‌کنم، نرسد این اتفاق کامل نمی‌شود. ما سعی کرده‌ایم صداها را ضبط و شکل زیستشان را منعکس کنیم پس از مخاطبان دعوت می‌کنم «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» را ببینید.

به گفته وی، «هنروتجربه» تنها دریچه بازی هست که اجازه می‌دهد فیلم‌های مستقل نفس بکشند و دیده شوند در حقیقت مجموعه فیلمسازانی که فیلم مستقل تولید می‌کنند، نگاهشان به این موسسه و شکل اکران است. عده‌ای در تلاش هستند که این پنجره را ببنند چراکه با فیلم مستقل مشکل دارند اما امید است که این موسسه به فعالیت خود ادامه دهد.

کارگردان «تو مشغول مردنت بودی» در پاسخ به این پرسش که آیا این فیلم به اکران آنلاین «هنروتجربه» می‌پیوندد یا نه، گفت: در ابتدا باید بگویم که این فیلم در اکران پرده با بدشانسی بزرگی مواجه و زمانی اکران شد که کرونا در کشور شیوع پیدا کرده بود به همین دلیل مخاطب نداشت البته این اتفاق تنها برای فیلم‌های «هنروتجربه» نبود بلکه فیلم‌های سینمای بدنه نیز کف مخاطب را بدست نیاورند اما قرارداد اکران آنلاین این فیلم بسته شده و اثر آماده نمایش است که امید داریم مخاطب در اکران آنلاین این فیلم را ببیند.

اسپنانی در پایان درباره جدیدترین فعالیت‌های خود خاطرنشان کرد: این روزها مشغول نگارش یک فیلمنامه هستم که به فضای «جوجه‌ها آخر پاییز جیغ می‌کشند» نزدیکتر و مقدمات تولید آن فراهم شده است که امیدوارم ساخته شود. همچنین بعد از تولید این اثر اگر «هنروتجربه» من را بپذیرد با افتخار فیلم را در این موسسه نمایش می‌دهم چراکه دیگر آن را خانه خود می‌دانم.