هنروتجربه: یوسف حاتمی‌کیا کارگردان فیلم سینمایی «شب طلایی» نسبت به یادداشت یک منتقد سینما درباره فیلمش که به امانت به دبیرخانه جشنواره فجر سپرده است، واکنش نشان داد.

به گزارش سایت هنروتجربه، بنابر متن ارسالی از سوی روابط عمومی فیلم «شب طلایی»، یوسف حاتمی‌کیا کارگردان  فیلم «شب طلایی» در پی انتشار یادداشتی در صفحه شخصی یک منتقد سینما، درباره فیلم خود که قرار است در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شود، متنی را منتشر کرده است.

در متن یادداشت یوسف حاتمی‌کیا آمده است:

«چه ردای افتخاری است که فیلم‌هایی که در جشنواره حضور دارند را زودتر از زمان پخشش، پنهانی و بدون اجازه سازندگانش ببینیم و دست به قلم شده، در تأیید یا رد آن صفحه‌ای سیاه کنیم.

زمانی که با نگارنده آن تماس حاصل می‌شود که چگونه فیلمی را تماشا کرده است که تنها و به امانت در اختیار دبیرخانه جشنواره فیلم فجر و شورای پروانه نمایش قرار گرفته است؛ به دروغ یا شاید راست؛ اطمینان می‌دهد که فیلم را ندیده است و تنها با دیدن تعدادی عکس فیلم، دست به نقد شده و طوماری را نوشته است.

این چه بی‌اخلاقی آشکاری است که هر روز عریان‌تر از دیروز خودنمایی می‌کند. اگر تماشاگرِ پنهانی فیلم بوده‌اید که شرم بر شما باد و اگر خود را تماشاگرنمای فیلم نشان می‌دهید و بدون دیدن حتی لحظه‌ای از فیلم به نقد یا تمجید از آن می‌پردازید که دیگر زبانم قاصر است از پیدا کردن جمله‌ای در وصف این عمل.

امید دارم که رسم امانت‌داری در میانمان هنوز اعتبار داشته باشد و به آن نیز چوب حراج نزنیم.»

لازم به ذکر است «شب طلایی» پس از «نگهبان شب» ساخته سیدرضا میرکریمی و «مسیح پسر مریم» به کارگردانی علی جعفرآبادی، سومین فیلمی است که عواملش نسبت به دیده شدن احتمالی آن از سوی افراد غیرمرتبط با جشنواره آن هم بدون اطلاع عوامل فیلم گله‌مند شده‌اند.