هنروتجربه: برندگان بزرگ جوایز لومیر فرانسه در سال ۲۰۲۲ معرفی شدند.

به گزارش سایت هنروتجربه، فیلم «اتفاق/ Happening» دومین فیلم بلند آدری دیوان که سال گذشته جایزه شیر طلای بهترین فیلم جشنواره ونیز را به خود اختصاص داده بود، جایزه بهترین فیلم جوایز سالانه لومیر را به همراه جایزه بهترین بازیگر زن (آناماریا وارتولوم) از آن خود کرد.

«اتفاق»، اقتباسی از رمانی به همین نام از آنی ارنو، داستان یک دانشجوی درخشان دانشگاهی در اوایل دهه ۱۹۶۰ در فرانسه است که وقتی باردار می‌شود رهایی او را تهدید می‌کند. با وجود هیچ گزینه قانونی، او سعی می‌کند راهی برای سقط جنین غیرقانونی پیدا کند…

«آنت»، «زندگی کردن»، «توهمات گمشده»، «اونودا: ۱۰ هزار شب در جنگ» دیگر نامزدهای شاخه بهترین فیلم جوایز فیلم لومیر بودند که از طریق اعضای مطبوعات خارجی فعال در فرانسه انتخاب شده بودند.

در سایر شاخه‌ها، لئو کاراکس برای فیلم موزیکال «آنت» با بازی ماریو کوتیار و آدام درایور برنده جایزه بهترین کارگردانی، فیلمبرداری و موسیقی شد.

فیلم «توهمات گمشده» که در ۵ شاخه نامزد بود در نهایت برنده جایزه بهترین فیلمنامه شد و جایزه بهترین فیلم اول نیز به «گاگارین» ساخته مشترک فانی لیاتارد و جرمی ترویل رسید.

بنوا ماگیمل برای فیلم «زندگی کردن» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد و فیلم «بدترین آدم دنیا» به کارگردانی یواخیم تریه هم جایزه بهترین تولید مشترک بین‌المللی را به خود اختصاص داد.

جایزه لومیر هر سال توسط «آکادمی لومیر» به بهترین‌های صنعت سینما که به زبان فرانسوی باشند، اهدا می‌شود. این جایزه که سال ۱۹۹۶ ایجاد شد و مراسم آن در شهر پاریس برگزار می‌شود از معتبرترین جوایز سینمای فرانسه محسوب می‌شود و به ‌نوعی، معادل فرانسویِ جایزه گلدن گلوب است.