هنروتجربه: سومین دوره جشنواره بین‌المللی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد و فیلم کوتاه «داغی» به کارگردانی فاطمه محمدی به عنوان سومین اثر برگزیده در بخش فیلم کوتاه داستانی برگزیده شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه رسام  پس از مراسم اختتامیه در اهواز با حضور شرکت‌کنندگانِ رتبه اول به کار خود پایان داد.

هیئت داوران در مسیر انتخاب آثار برگزیده، پس از انتخاب آثار توسط هیئت محترم انتخاب، در چندین جلسه به بررسی آثار منتخب پرداخته که در بخش های داخلی: از بین ۵۹ اثر راه یافته به بخش مسابقه آثار زیر حائز رتبه برتر شدند :

بخش فیلمنامه‌نویسی :

در بخش فلیمنامه نویسی، هیئت داوران، ضمن تقدیر از ۲ اثر «ما آمدیم نبودید» نوشته: عباس امری و حسین حسین زاده از فارس و «تانک» اثر روژین رضایی ازکرمانشاه، تندیس و جایزه اول خود را به اثر «روزی که زنده می‌شوم»  ساخته زهرا میری از قم تقدیم نمود.

همچنین هیئت داوران اثر «تلفن» ساخته زهرا جعفری‌زاده از اردبیل را شایسته مقام دوم و نیز اثر «سفید، با لکه‌های سرخ» ساخته شهرام بزرگی از تهران را شایسته مقام سوم اعلام نمودند.

بخش مستند :

 در بخش مستند، هیئت داوران،  ضمن تقدیر از  مستند «همسایه»، اثر مهدی نعمت‌الهی از تهران تندیس و جایزه اول خود را به اثر «بلوک ۶۵» ساخته سالار حیدرنژاد از آذربایجان شرقی تقدیم نمود.

همچنین هیئت داوران  اثر «چند قدم آن طرف‌تر» ساخته فرج صالحی از تهران را شایسته مقام دوم و نیز اثر «فصل شیدایی» ساخته احمد احمدپور از لرستان را شایسته مقام سوم اعلام نمودند.

در بخش مستند با موضوع ایثار اجتماعی، هیئت داوران تندیس و جایزه اول خود را مشترکا به اثر «انقلاب زینبی» ساخته مهدی نعمت الهی از تهران و اثر «مادری از دارخوین» ساخته ایوب مروانی‌پور از خوزستان اهداء نمودند.

همچنین هیئت داوران اثر «مالیه» ساخته ایمان مصطفایی از خوزستان را شایسته مقام دوم و نیز اثر «وداع در تپه نقره‌ای» ساخته مهدی صاحبدل از گلستان را شایسته مقام سوم اعلام نمودند.

بخش انیمیشن :

در بخش انیمیشن، هیئت داوران، ضمن تقدیر از اثر «آسمان و دریا» ساخته نسیم عینی از لرستان،  تندیس و جایزه اول خود را به اثر «این سو و آن سو» ساخته لیدا فضلی از زنجان تقدیم می کند.

همچنین هیئت داوران اثر «خرمشهر را خدا آزاد کرد» ساخته شهرام بیگدلی و علی جانزاده از خراسان رضوی را شایسته مقام دوم و نیز اثر «هدیه بابا» ساخته مهدی جهانگیری مشرف از همدان را شایسته مقام سوم اعلام نمودند.

داستانی کوتاه :

 در بخش داستانی هیئت داوران، ضمن تقدیر از اثر «جای خالی»، ساخته علی ملاقلی‌پور  از تهران، تندیس و جایزه اول خود را به اثر «جبران می‌کنم» ساخته جمال احمدیا ز اصفهان تقدیم نمود. همچنین هیئت داوران  اثر «کارت قرمز» ساخته محمدامین رهبر از تهران را شایسته مقام دوم و نیز اثر «داغی» ساخته فاطمه محمدی از لرستان را شایسته مقام سوم اعلام نمودند.

همچنین هیأت داوران در بخش ایثار اجتماعی، تندیس این بخش را به «معلم» ساخته محمدمهدی فکریان از اصفهان تقدیم نمودند.

بخش ۱۸۰ ثانیه‌ای :

در بخش ۱۸۰ ثانیه‌ای، هیئت داوران، ضمن تقدیر از اثر «قاب عاطفه» اثر سید سجاد سلیمان نژاد و محمد امین مداح‌الحسینی از تهران، تندیس و جایزه اول خود را به اثر «تاول» ساخته محمد اسفندیاری از تهران تقدیم نمود. همچنین هیئت داوران  اثر «عزت» ساخته سمیرا نوحی از تهران را شایسته مقام دوم و نیز اثر «پرستار» ساخته حسین دارابی از تهران را شایسته مقام سوم اعلام نمودند.

بخش نماهنگ :

در بخش نماهنگ، هیئت داوران، ضمن تقدیر از اثر «شهر آسمونی» اثر مهدی آخوندی از قم، تندیس و جایزه اول خود را به اثر «اقیانوس بی‌پایان» ساخته مریم رزاقی از مازندران تقدیم نمودند. همچنین هیئت داوران  اثر «عرشه اقتدار» ساخته حمید ارشادی از همدان را شایسته مقام دوم و نیز اثر «درد زمستانی» ساخته سید جواد هادی اصل از کهگیلویه و بویر احمد را شایسته مقام سوم اعلام نمودند.

بخش بین‌الملل:

در بخش بین الملل ازبین ۴۴ اثر راه یافته به بخش مسابقه آثار زیر حایز رتبه برتر شدند :

بخش مستند بین الملل:

مستند «مریم» به کارگردانی محمد جعفر از کشور عراق حائز رتبه اول و کسب تندیس جشنواره گردید، همچنین اثر «علی و گوسفند معجزه‌گرش» به کارگردانی میثم رضا از کشور عراق – حائز رتبه دوم و مستند «بومرنگ»  ساخته کیومرث محمد چناری از کشور ایران (تهران) حائز رتبه سوم گردید.

بخش انیمیشن بین الملل:

بهترین اثر به انیمیشن «خاطرات زمستان» به کارگردانی زهرا کبابیان و امیر مهدی صفدری از ایران تعلق گرفت.

همچنین انیمیشن «به سمت قدس» به کارگردانی حسن طالب ساتر از کشور یمن، حائز رتبه دوم و انیمیشن «در وقت اضافه» به کارگردانی سامی احمد از کشور یمن رتبه سوم گردید.

بخش فیلم کوتاه بخش بین الملل :

فیلم «روزی روزگاری در کافی‌شاپ» به کارگردانی وارس ابن فاروق از کشور هندو ستان حائز رتبه اول گردید.

همچنین فیلم کوتاه «سکوت» به کارگردانی عمار خطی از ایران حائز رتبه دوم و فیلم کوتاه «لرزش» به کارگردانی عامل مامی بیلی از کشور آذر بایجان حائز رتبه سوم گردید.

در پایان هیئت داوران اعلام کرد اختتامیه هر جشنواره به منزله پایان یافتن آن جشنواره نیست، بلکه طلوعی دوباره برای آغاز فردا هاست. مجددا از همه هنرمندان که با ارسال آثارشان در روشن نگه داشتن هنر مقاومت و دفاع مقدس سهم سترگی در این جشنواره داشتند صمیمانه تشکر نمودند.

هیئت داوران سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه دفاع مقدس و مقاومت رسام :

۱٫ جهانگیر الماسی

۲٫ محمد علی باشه آهنگر

۳٫ علی اکبر بامشاد

۴٫ سید سعید سیدزاده

۵٫ انسیه شاه حسینی

هیئت انتخاب بخش ملی:

۱- طالب رماوندی

۲- مهسا طبیب

۳- مهدی طرفی

۴- سیدمرتضی سبزقبا

۵- مهدی کیخایی

۶- محمدرضا نجفی

۷- علی حیاتی

گفتنی است فیلم کوتاه «داغی» هم اکنون در سینماهایِ «هنروتجربه» و در قالب باکسِ «پنج‌گانِ کوتاه» در حال اکران است.

بسته فیلم «پنج‌گانِ کوتاه» شامل ۵ فیلم کوتاه «داغی» به کارگردانی فاطمه محمدی، «ماهکان» ساخته حسام حسینی و عباس حسین‌زاده، «ذبح» اثر آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور، «سفید‌پوش» اثر رضا فهیمی و «ناطق» به کارگردانی مهرشاد رنجبر است که از یکم آبان‌ماه روی پرده سینماهای «هنروتجربه» رفته است.