هنروتجربه-سعیدحضرتی: آیین دیدار فیلم سینمایی «من یوسفم مادر» شب گذشته ۴ بهمن با حضور هنرمندان و عوامل فیلم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سایت هنروتجربه، آیین دیدار فیلم سینمایی «من یوسفم مادر» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا فرطوسی شب گذشته ۴ بهمن ماه در موزه سینما برگزار شد.

ساقی سلیمانی منتقد، عباس رزیجی نویسنده و کارگردان، توماج دانش بهزادی بازیگر، نوشین معراجی نویسنده و کارگردان و … از جمله مهمانان این مراسم بودند.

محمدرضا فرطوسی کارگردان «من یوسفم مادر» پیش از نمایش فیلم ضمن خوشامدگویی به مهمانان حاضر در سالن بیان کرد: باعث خوشحالی من است «من یوسفم مادر» بعد از گذشت چند سال در سینماهای «هنروتجربه» اکران شد و امیدوارم مخاطبان اصلی فیلم در سراسر ایران این فیلم را ببینند.

وی ادامه داد: «من یوسفم مادر» در سال‌های ۹۵، ۹۶ ساخته شد و از آن سال در فستیوال‌های مختلفی در خارج از کشور نمایش داده شد اما فیلم حتی در جشنواره‌های داخلی نمایشی نداشت و برای اولین‌بار است که «من یوسفم مادر» در ایران به لطف موسسه «هنروتجربه» اکران می‌شود و خوشحالم این فرصت برای ما فراهم شد. خوشحالی مضاعف من به این علت است که مخاطبان اصلی فیلم هموطنان ما در ایران هستند. از تمامی هنرمندان، عوامل فیلم، منتقدان، مستند سازان و هنرمندان به نامی که امشب برای دیدن فیلم تشریف آوردند تشکر می‌کنم و امیدوارم تجربه دیدن فیلم برای همگی رضایت بخش باشد.

این مستندساز و عکاس با بیان اینکه از سال ۸۰ که مستندسازی را شروع کردم به این موضوع فکر می‌کردم که گاهی برخی قصه‌ها و روایت‌ها نیاز به درام بیشتری دارد و  باید آنها را در قالب سینمای داستانی به تصویر بکشم افزود: در ابتدا قرار بود «من یوسفم مادر» را به صورت مستند کار کنم اما به نظرم رسید، موضوع فیلم که برگرفته از یک داستان واقعی و مستند است، ظرفیت یک فیلم داستانی را دارد و بالاخره برای اولین بار فیلم داستانی بلند خودم را ساختم.

کارگردان مستند «ایران جنوب غربی» با بیان اینکه «من یوسفم مادر» اولین تجربه ساخت یک فیلم عربی با زیرنویس فارسی است که به شکل وسیعی اکران سینمایی می‌شود اضافه کرد: در این فیلم سعی کردیم نگاه متفاوتی به مقوله جنگ داشته باشیم. سینمای دفاع مقدس در ایران تجربه‌های بی‌نظیری را پشت سر گذاشته اما ما می‌خواستیم بخش ناگفته و جدیدی را به تصویر بکشیم و جنگ تحمیلی را از زاویه دید یک عراقی روایت کنیم. داستان فیلم درباره یک جوان عراقی است که تصمیم می‌گیرد که وارد جنگ بر علیه ایران نشود و در ادامه مصائبی برای او پیش می‌آید. امیدوارم تجربه دیدن فیلم به مذاق تماشاگر خوش بیاید و با فیلم ارتباط برقرار کند.

محمدرضا فرطوسی در پایان عنوان کرد: «من یوسفم مادر» تقریبا یک سال بعد از فوت عباس کیارستمی ساخته شد و روز اول فیلمبرداری، فیلم را به ایشان تقدیم کردیم. کیارستمی سینماگر و هنرمند بزرگی است که تاثیر او در فرهنگ و هنر ایران مانا است و باعث افتخار من است که فرصت شاگردی او را داشتم. اکران فیلم را به عباس کیارستمی تقدیم می‌کنم.

در ادامه و پیش از نمایش فیلم، با دعوت از عوامل فیلم «من یوسفم مادر» به روی سن، عکسی به یادگار گرفته شد.