هنروتجربه-نژلا پیکانیان: کاظم دانشی یکی از موفق ترین فیلم اولی های جشنواره چهلم فیلم فجر است. او با نخستین فیلم بلند خود «علف زار» توانسته نظر بسیاری از منتقدان و مخاطبان را به خود جلب کند. چنانچه در بسیاری از نظرسنجی و رای گیری ها از منتقدان در صدر جدول قرار دارد و در فهرست فیلم های برگزیده مردمی هم قرار دارد. دانشی، دانش آموخته کارگردانی تئاتر است و فیلم های کوتاهی مثل «راحانا»، «پرتقال»، «بادکنک های رنگی»، «مثل تو و محدوده یک درجه» را کارگردانی کرده که برای آن ها جوایز جشنواره های فیلم کوتاه تهران،جشن تصویر سال،جشنواره مقاومت،فیلم کوتاه نسیم،جشنواره فیلم آزاد فیلم را دریافت کرده است. فیلم کوتاه او به اسم «راحانا» در گروه هنروتجربه در بسته فیلم کوتاه «۱۰۸ دقیقه از یک قرن» به نمایش درآمد که هم اکنون در سایت هاشور در حال اکران آنلاین است. فیلمی در ژانر جنک که قصه دختر تک تیرانداز سوری به اسم راحانا است که در دل التهاب‌ها و جریانات کشور خود، قرار است جزء آخرین نفراتی باشد که با یک گروه چند نفره، از شهر دفاع کرده و از سقوط آن جلوگیری کند. نگاه متفاوت دانشی به جنگ در این فیلم کوتاه تاکیدی بر خوانش انسانی آن است و همین رویکرد را می توان در فیلم «علف زار» او به گونه ای دیگر شاهد بود. او در گفتگو با سایت هنروتجربه در این باره گفته بود: «در دل جنگ‌ها لحظات انسانی درجه یکی اتفاق می‌افتد یعنی در اوج تلخی، زشتی و ناامیدی، لحظات انسانی‌ای اتفاق بیفتد که می‌تواند برای پرده سینما دراماتیک باشد. قصه «راحانا» برای من از این وجه اهمیت داشت که بتوانم در دل ناامیدی و تلخی جنگ فیلمی با اتفاقات انسانی زیبایی بسازم».

کاظم دانشی در فیلم کوتاه «من پرتقال دوست ندارم» از زاویه متفاتی به زیارت اهل قبور پرداخته است. ین فیلم کوتاه که با بازی محسن قاضی مرادی و رابعه مدنی تولید شده، داستان پیرمرد و پیرزنی را روایت می‌کند که چشم‌انتظار آمدن فرزندان و نوه‌هایشان هستند. پس از آمدن آن‌ها، مشخص می‌شود که پیرمرد و پیرزن از دنیا رفته‌اند و فرزندان بر سر مزار آن‌ها می‌آیند. فیلم به زیارت اهل قبور و اهمیت خیرات برای آن‌ها می‌پردازد. «من پرتقال دوست ندارم» با چاشنی طنز نیز همراه شده و پیرمرد از این‌که فرزندانش همیشه برای او و همسرش پرتقال خیرات می‌کنند، شاکی است.

کاظم دانشی اما در نخستین فیلم بلندش گام بلندی در سینمای داستانی برداشته که تهیه کنندگی بهرام رادان برای این فیلم به کارنامه این بازیگر هم اعتبار داده است. «علفزار» فیلمی تلخ، قصه‌گو و نفس‌گیری است و مخاطب از قصه فیلم که داستانی ملتهب و جنایی است شوکه می شود. فیلم یک درام دادگاهی است که مخاطب را با قصه و آدمهایش درگیر می کند و احتمالا انتظار آنها را برای فیلم بعدی کاظم دانشی بالا می برد. او را هم باید به اسامی فیلمسازان کوتاه موفق در عرصه فیلم بلند دانست. خودش می گوید:  اکران «راحانا» در «هنروتجربه» باعث تا برای فیلم بلند اولم بتوانم با عوامل حرفه‌ای سینما کار کنم و قطعا اکران آن تاثیر جدی‌ای بر فعالیت هنری من داشته است.