هنروتجربه: رضا نجاتی کارگردان فیلم کوتاه «ارفاق» بیان کرد این فیلم به لحاظ اجرایی سخت‌ترین و شیرین‌ترین فیلمی بود که طی سال‌های اخیر کار کردم. این فیلم، جایگاه ویژه‌ای در قلبم دارد.

فیلم کوتاه «ارفاق» یکی از ۱۰ فیلم کوتاه راه‌یافته به چهلمین جشنواره فیلم فجر است. این فیلم که در سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش درآمد، در ۵ بخش نامزد دریافت نشان جشنواره شد و درنهایت توانست جایزه بهترین فیلمبرداری را از آن خود کند.

رضا نجاتی نویسنده و کارگردان فیلم، درباره ایده و داستان فیلم کوتاه «ارفاق» به تسنیم گفت: چیزی که این روزها برایم دغدغه بود، تقابل نسل‌ها با یکدیگر است.در «ارفاق» چند نسل را مورد بررسی قرار داده و به تقابلی از اینها می‌رسیم که این امر، اساسی‌ترین دلیل شکل‌گیری فیلم بود. «ارفاق» به لحاظ اجرایی سخت‌ترین و شیرین‌ترین فیلمی بود که طی سال‌های اخیر کار کردم. این فیلم، جایگاه ویژه‌ای در قلبم دارد.

وی افزود: خوشبختانه فیلم ما در جشنواره فیلم کوتاه تهران خوش درخشید و با اقبال عمومی مخاطبان، سینماگران و داوران جشنواره مواجه شد که باعث خوشحالی من بود. فیلم، در همه رشته‌ها کاندیدای دریافت جایزه شد و خداراشکر توانستیم در فیلمبرداری جایزه بگیریم.

این فیلمساز جوان همچنین ضمن اشاره به تعامل عوامل با یکدیگر در این فیلم بیان کرد: در مورد تعامل عوامل فیلم باید بگویم که آنقدر خوش‌ریتم پیش رفتیم که چالش جدی سر راه ما قرار نگرفت و همه چیز طبق روالی که در نظر داشتیم، جلو رفت. این همکاری برایم بسیار جذاب بود و فکر می‌کنم با همین دوستانم اولین فیلم سینمایی‌ام را کلید خواهم زد.

نجاتی در پاسخ به اینکه جایگاه جایزه سیمرغ برای فیلم کوتاهی‌ها چقدر ارزشمند است، گفت: فارغ از مبحث فیلم کوتاه یا فیلم بلند، جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی کشور به حساب می‌آید و سیمرغ نیز جایگاهی ویژه برای فیلمسازان به‌ویژه فیلمسازان سینمای کوتاه دارد. بنابراین باعث خوشحالی هر فیلمسازی است که در جشنواره فجر حضور داشته باشد یا سیمرغ دریافت کند.

وی در مورد پیش‌بینی دریافت سیمرغ فیلم کوتاه جشنواره چهلم بیان کرد: هیچ‌وقت به پیش‌بینی در زمینه گرفتن جایزه اعتقادی نداشتم. وقتی اثری به جشنواره‌ای ارائه می‌شود، قطعاً مورد تائید فیلمساز است و همه چیز بستگی به تصمیم داوران دارد. امیدوارم «ارفاق» برای داوران قابل توجه باشد.

نجاتی در پایان در پاسخ به این پرسش که پیشنهادش برای بهبود جایگاه فیلم کوتاه و سینمای کوتاه در جشنواره فیلم فجر چیست، گفت: اگر جشنواره فیلم فجر تعامل ویژه‌ای با انجمن سینمای جوانان ایران یا متخصصان فیلم کوتاه داشته باشد، اتفاقات بهتری را شاهد خواهیم بود. امیدوارم با اصلاح برخی مسائل شاهد اتفاقات ویژه‌تری برای فیلم کوتاه در جشنواره فجر باشیم.