هنروتجربه-سعیدحضرتی: علیرضا برازنده مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی «بی‌رویا» که در چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد می‌گوید به دلیل روحیه مشارکت پذیر آرین وزیردفتری قبل از هر پلان با هم‌ مشورت می‌کردیم و به تصمیم نهایی می‌رسیدیم. برای بسیاری از پلان‌ها بر مبنای حسمان پیش می‌رفتیم.

علیرضا برازنده مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی «بی‌رویا» به نویسندگی و کارگردانی آرین وزیردفتری درباره این همکاره به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: وقتی فیلمنامه «بی‌رویا» را خواندم خیلی جذب آن شدم و به نظرم ایده فیلمنامه جذاب بود. دو سه بار به طور کامل فیلمنامه را خواندم و به جزئیات آن هم تسلط پیدا کردم. قراری با کارگردان فیلم گذاشتم و درباره همه موارد فیلمنامه صحبت کردیم و همکاری شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه پروسه ساخت «بی‌رویا» بسیار لذت‌بخش بود، افزود: به دلیل روحیه مشارکت پذیر آرین وزیردفتری و اینکه دقیقا می‌داند چه می‌خواهد قبل از هر پلان با هم‌ مشورت می‌کردیم و به تصمیم نهایی می‌رسیدیم. برای بسیاری از پلان‌ها بر مبنای حسمان پیش می‌رفتیم. تمام تلاش خودم را کردم تا مضمون فیلم را به درستی مقابل دوربین ببرم و اگر نقصی در این زمینه وجود دارد بر عهده من است.

برازنده که با فیلم «شهرک» نیز در چهلمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد با تاکید بر اینکه گپ و گفت راجع به جزئیات سکانس‌ها در کیفیت نهایی فیلم تاثیرگذار است تصریح کرد: «بی‌رویا» فیلم خیلی سختی بود به این دلیل که لوکشین‌های متعدد و فضاسازی‌های مختلفی به لحاظ نورپردازی داشت. پروسه ساخت فیلم هم برای من هم کارگردان و دیگر عوامل سخت بود اما با همراهی عوامل مختلف به بهترین نحو این فیلم ساخته شد.

برازنده که در این دوره از جشنواره با دو فیلمساز جوان همکاری داشته با اشاره به اینکه همیشه از فیلمسازان جوان آموخته‌ام و از کار کردن در کنارشان لذت برده‌ام بیان کرد: فیلم‌سازان جوان هرکدام دارای ایده و شیوه شخصی خاص خود هستند و روش خود را در پیش می‌گیرند. تا به‌حال با هر فیلم‌ساز جوان و کار اولی که کار کرده‌ام، همواره تعامل خوب و سازنده‌ای میان‌مان شکل گرفته‌است. طبیعتا تصویربرداری فیلم‌نامه‌هایی را می‌پذیریم که مطابق سلیقه خودم ‌باشد و بتوانم به کار اضافه کنم. هر کاری که انجام می‌دهیم، تلاش می‌کنیم، بهترین اتفاقات بیافتد و امیدوارم مخاطبان فیلم را دوست داشته باشند.

او یکی از نکات مثبت «بی‌رویا» را وجود بازیگران حرفه‌ای فیلم عنوان کرد و گفت: طناز طباطبایی، صابر ابر و شادی کرم‌رودی ضمن آنکه به کار خود مسلط بودند بسیار همراه بودند و این همراهی برای ساخت هر فیلمی نکته مهم و قابل توجهی است. هر خواسته و نکته‌ای با بازیگران مطرح می‌شد، به صورت دقیق و درستی از جانب آنها رعایت می‌شد.

وی با اشاره به اینکه مسئله اصلی «بی‌رویا» راجع به هویت آدم‌ها است اضافه کرد: برای فیلمبرداری هر پلان با وسواس بالا و حس درونیمان جلو می‌رفتیم تا بتوانیم نگارش تصویری دقیق و درستی از درونیات و کنش و واکنش‌ها داشته باشیم.

علیرضا برازنده در پایان گفت: «بی‌رویا» فیلم بسیار خوب و تاثیرگذاری است که با وجود عوامل حرفه‌ای و بازیگران حرفه‌ای فیلم، فکر می‌کنم در اکران عمومی هم موفق باشد و نظر مخاطبان را جلب کند.

«بی‌رویا» عنوان نخستین فیلم بلند سینمایی آرین وزیردفتری است که در چهلمین جشنواره‌ فیلم فجر حضور دارد. این فیلم با فیلمنامه‌ای به نگارش او و به تهیه‌کنندگی مشترک سعید سعدی و هومن سیدی جلوی دوربین رفته است و اکنون با دیگر آثار حاضر در جشنواره‌ی فیلم فجر به رقابت می‌پردازد.

طناز طباطبایی، صابر ابر، شادی‌کرم‌رودی، مائده طهماسبی، فرانک کلانتر، مجتبی فلاحی، نهال دشتی، میلاد یزدانی و رضا داوودنژاد بازیگران این فیلم سینمایی هستند.