هنروتجربه-سعیدحضرتی: ماهان خمامی‌پور که پیش از این مستند کوتاه ۱۷ دقیقه‌ای «شبیه‌سازی آقای زرد» از او در قالب «سه اپیزود از حلب» در سینماهای «هنروتجربه» اکران شده بود معتقد است مستند ساز هر چقدر وقت بیشتر برای تهیه و تولید مستند خود بگذارد مستند بهتر و با ارزش‌تر شکل خواهد گرفت، از طرف دیگر به نظر من بهترین مستندها همیشه مستند مستقل هستند. ولی با اوضاع بد اقتصادی حال حاضر ساخت یک مستند مستقل و شخصی به شدت سخت و غیرممکن شده است. البته هستند کسانی که به این مسیر همچنان ادامه می‌دهند و باید به آنها تبریک گفت.

ماهان خمامی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار سایت هنروتجربه درباره فعالیت‌های هنری اخیر گفت: در حال حاضر مشغول تدوین و به پایان رساندن چند مستند کوتاه در کشور فرانسه هستم، یکی از این مستندها درباره نقاشی خیابانی به اسم  POPAY  و مستند دیگری که در دست دارم همکاری با موسسه‌های Sur un lit de couleurs  و صلیب سرخ است که درباره خانم Caroline Desnoëttes از هنرمندان فرانسوی صلیب سرخ می‌باشد .

وی در پاسخ این سوال که دلایل مهاجرت شما به فرانسه چه بود و ساخت مستند در این روزها چه تفاوتی با سابق دارد و با توجه به آنکه مستندهای شما با بودجه کمی ساخته می‌شود آیا گران‌تر شدن هزینه تولید بر کار شما تاثیر داشته یا خیر؟ توضیح داد: حقیقت امر این است که ساخت مستند در ایران به شدت برای من سخت شده بود شاید این اصلی‌ترین دلیل من برای مهاجرت بود. اگر حذف و اصلاح‌های نابجای تهیه‌کننده‌ها را نادیده بگیرم، دستمزدها در حدی ناباورانه شده بود که به هر صورتی مستند می‌ساختم باز هم بدهکار می‌شدم. بودجه‌های ناچیز و دقایق بالای مستندهای درخواستی باعث می‌شد تا کیفیت مستندهای تولید شده به شدت پایین بیاید و حتی پرداختی‌های همان بودجه‌های ناچیز هم با بیشتر از ۶ ماه تاخیر پرداخت می‌شد.

فیلم‌سازی برای من ابزاری برای برون‌ریزی احساستم نسبت به محیط اطراف است. اگر فیلم نسازم حال خوبی ندارم به همین خاطر همیشه تعدادی پروژه  در دست دارم. همیشه پروژه‌هایی هست که برای گذران زندگی و ادامه کار به بازگشت مالی آن فکر می‌کنم ولی «شبیه‌سازی آقای زرد» از این دسته مستندها نبود.

نویسنده و کارگردان مستند کوتاه «تماشای دیگری» افزود: در حال حاضر که مهاجرت کردم و شروع به تولید مستند در اروپا کردم به شدت راضی و خوشحالم. تقریبا برای هر دقیقه از مستند در فرانسه به اندازه یک پروژه تلوزیونی ایران بودجه تعلق می‌گیرد و پرداختی‌ها هم سر وقت و به موقع صورت می‌گیرد.

این نویسنده، کارگردان و تدوینگر در پاسخ این سوال که مستند «شبیه‌سازی آقای زرد» که پیش از این در سینماهای «هنروتجربه» اکران شده بود، بازگشت مالی به همراه داشت و تا چه اندازه بازگشت مالی برای شما مهم بود؟ چه بازخوردهایی گرفتید و در کار فیلمسازی شما تا چه حد به لحاظ انگیزه، نقد و نظرها و …. تاثیر داشت؟ عنوان کرد: مستند «شبیه سازی آقای زرد» به هیچ عنوان برای من بازگشت مالی نداشت ولی این مستند در حدود ۵۰ جشنواره بین‌المللی شرکت کرد که با توجه به همه‌گیری کرونا و مشکلات مالی‌ای که برای سینماها در همه جای دنیا پیش آمده بود بازگشت مالی از این جشنواره‌ها وجود نداشت.

نویسنده و کارگردان مستند «بهتر از زندگی» با اشاره به اینکه بازگشت مالی برای ادامه فعالیت هنری مهم است اضافه کرد: البته فیلم‌سازی برای من ابزاری برای برون‌ریزی احساستم نسبت به محیط اطراف است. اگر فیلم نسازم حال خوبی ندارم به همین خاطر همیشه تعدادی پروژه در دست دارم. همیشه پروژه‌هایی هست که برای گذران زندگی و ادامه کار به بازگشت مالی آن فکر می‌کنم ولی «شبیه‌سازی آقای زرد» از این دسته مستندها نبود. این مستند را به زودی در یوتیوب و وبسایتم به صورت رایگان پخش خواهم کرد.

نویسنده و کارگردان «روی زیرزمین» در پاسخ این سوال که ارزیابی شما از وضعیت مستند این روزها چیست؟ بیان کرد: به نظرم یک مستند ساز هر چقدر وقت بیشتر برای تهیه و تولید مستند خود بگذارد مستند بهتر و با ارزش‌تر شکل خواهد گرفت، از طرف دیگر به نظر من بهترین مستندها همیشه مستند مستقل هستند. ولی با اوضاع بد اقتصادی حال حاضر ساخت یک مستند مستقل و شخصی به شدت سخت و غیرممکن شده است. البته هستند کسانی که به این مسیر همچنان ادامه می‌دهند و باید به آنها تبریک گفت.

ماهان خمامی‌پور در پایان با بیان اینکه به زودی تمام مستندهایی که ساخته‌ام را به صورت رایگان در یوتیوب و وبسایت خودم پخش خواهم کرد گفت: یادم می‌آید سال ۱۳۹۲ که به دلایل نامعلوم جلوی پخش مستند «روی زیرزمین» را گرفتند، پالیز خوشدل (تهیه‌کننده) و من تصمیم گرفتیم مستند را برای پخش روی وبسایتی بارگذاری کنیم و بیش از ۲۰۰ هزار دانلود داشت. همان موقع بود که به این موضوع ایمان آوردم که بهترین راه پخش به صورت آنلاین است. بله همانطور که گفتم به زودی تمام مستندهای خودم را برای عموم به صورت رایگان در وبسایت و چنل یوتیوب خود اکران می‌کنم.