هنروتجربه: عطا ابتکار آهنگساز روز پنجشنبه ۵ اسفند به تماشای مستند-انیمیشن «کاغذپاره‌ها» می‌نشیند.

به گزارش سایت هنروتجربه، عطا ابتکار آهنگساز «کاغذپاره‌ها» به کارگردانی بهزاد نعلبندی که این روزها در سینماهای هنروتجربه روی پرده است، روز پنجشنبه ۵ اسفندماه ساعت ۲۰ در موزه سینما به تماشای این مستند-انیمیشن می‌نشیند.

عطا ابتکار تحصیلات آکادمیک خود را در رشته هنرهای صوتی دنبال کرده و ۳۰ سال است که در حوزه موسیقی فعالیت می‌کند. وی یکی از اولین افراد ایرانی محسوب می‌شود که در موسیقی الکترونیک به صورت تجربی فعالیت داشته و به نوعی اولین شخصی به شمار می‌رود که موسیقی IDM کار کرده است. ابتکار تاکنون علاوه بر انتشار قطعات متعدد، ۱۲ آلبوم نیز منتشر کرده است.

در خلاصه داستان «کاغذپاره‌ها» که اول بهمن اکران عمومی خود را آغاز و تاکنون نظرات برخی از هنرمندان و منتقدان را به خود جلب کرده، آمده است: ایامی که تهران میزبان میزبان اجلاس مهم بین‌المللی ست، شهرداری تهران برای زیباسازی و بهبود جلوه‌ی شهر اقدام به جمع‌آوری کارتن‌خواب‌ها می‌کند. مردها بعد از چند روز آزاد می‌شوند اما زن‌ها به قیمومیت بهزیستی درمی‌آیند و حق حضور در اجتماع از آن‌ها سلب می‌شود و به مراکزی در حومه شهر منتقل می‌شوند. این مراکز دور از شهر و بصورت پنهانی فعالیت می‌کنند و هیچ اطلاعاتی از تعداد زنان و نحوه‌ای نگهداری از آن‌ها در اختیار عموم قرار نمی‌گیرد. با کمک یکی از مددکاران در روزی که هیچ مسئولی در آنجا حضور نداشت وارد یکی از این مراکز شدم و با پنج تن از این زنان مصاحبه کردم و پای درد دل آن‌ها نشستم. صداهای این فیلم مصاحبه‌هایی است که از آنجا تهیه شده و تصاویر آن به صورت انیمیشن ساخته شده است.

این فیلم با حضور فیلمساز در یک مرکز نگهداری زنان کارتن‌خواب و ضبط صدای تعدادی از آنها که قصه زندگی‌شان را روایت کرده‌اند، شکل گرفته است. پس از ضبط این صداها، تصاویر آن به صورت انیمیشن ساخته شده است.

عوامل «کاغذپاره‌ها» عبارتند از نویسنده، طراحی و ساخت عروسک و آکسوسارها، استوری برد، انیماتور، کامپوزیت، تدوین، کارگردان و تهیه کننده: بهزاد نعلبندی، طراحی و صداگذاری: انسیه ملکی، آهنگساز: عطا ابتکار، با همکاری: باران کوثری، رزیتا علیزاده و آوا شریفی و مدیر روابط‌عمومی: نغمه دانش آشتیانی.