هنروتجربه-سپیده شریعت‌رضوی: مصطفی رستم‌پور کارگردان «گوسفندان ما را خواهند بلعید» می‌گوید بحث کودک‌همسری سوژه این فیلم کوتاه است که همیشه دغدغه من بوده است.

به گزارش خبرنگار سایت هنروتجربه، فیلم کوتاه ۱۱ دقیقه‌ای «گوسفندان ما را خواهند بلعید» به نویسندگی مجتبی رستم‌پور و کارگردانی مصطفی رستم‌پور و عاطفه رضایان یکی از چهار فیلم بسته فیلم کوتاه «چهارراه» است که این روزها در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده است.

داستان این اثردرباره زندگى دخترى به نام طاهره است که قربانى رسم ازدواج زود هنگام و در سن پایین است. طاهره حالا مى‌خواهد تلاش کند تا از تکرار تجربه‌هاى تلخ خود براى خواهرش خاطره جلوگیرى کند.

طاهره شریفی، محمد شکروی، رضا علیجانی، احسان اطمینان، هانیه فرزین و علی حسن فرزین گروه بازیگران «گوسفندان ما را خواهند بلعید» را تشکیل می‌دهند.

کودک‌همسری که سوژه فیلم کوتاه «گوسفندان ما را خواهند بلعید» است، بهانه‌ای شد تا گفتگویی کوتاه با مصطفی رستم‌پوریکی از کارگردانان این اثر داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

مصطفی رستم‌پور یکی از کارگردانان «گوسفندان ما را خواهند بلعید» با اشاره به اینکه اصولا چند سال طول می‌کشد تا ایده‌هایش را به فیلمنامه تبدیل کند، عنوان کرد: سوژه «گوسفندان ما را خواهند بلعید» بحث کودک‌همسری است که همیشه دغدغه من بوده است البته این ایده را در ابتدا برای ساخت یک فیلم بلند در نظر گرفته بودیم اما در نهایت تبدیل یک اثر کوتاه شد.

وی ادامه داد:حدود یکسال طول کشید تا فیلمنامه این اثر تکمیل شود و در نهایت در ابتدای سال ۹۹ کار را در شیراز کلید زدیم. اگرچه این روزها بحث کودک‌همسری در جامعه زیاد شده است اما من و همسرم این اثر کوتاه را بر اساس اتفاقات روز نساختیم و باید بگویم خود من همیشه درگیر ذهنیات خودم هستم و بر اساس آن اثری را خلق می‌کنم.

یکی از کارگردانان «گوسفندان ما را خواهند بلعید» با بیان اینکه این اثر سومین فیلم کوتاهش است، گفت: من و همسرم هر دو پزشک هستیم اما همیشه دغدغه فیلمسازی داشتیم به همین دلیل وارد این حوزه شدیم. ایشان در اولین و دومین اثر کوتاه من تهیه‌کننده بود و من کارگردانی را برعهده داشتم اما در«گوسفندان ما را خواهند بلعید» ما هر دو باهم کارگردان بودیم.

رستم‌پور با بیان اینکه این اثر با کمترین بودجه ساخته شده است، تصریح کرد: تولید این فیلم یک میلیون و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه داشته است.

وی افزود: اعتقاد من این است که فیلمسازان با بودجه‌های زیاد به فیلم رنگ و لعاب می‌بخشند در حالی که فیلمنامه قوی و محکمی پشت آن وجود ندارد یعنی به عنوان مثال فیلمساز به جای پرداختن به محتوا به جلد توجه بیشتری نشان می‌دهد که این مساله محتوا را دچار مشکل می‌کند.

یکی از کارگردانان «گوسفندان ما را خواهند بلعید» با اشاره به اینکه این روزها مشغول ارسال چهارمین اثر کوتاهش برای جشنواره‌های خارجی‌ست، درباره قصه آن مطرح کرد: اختلال پدوفیلی سوژه چهارمین اثر کوتاهم با نام «مارپله»است که داستان آن درباره پدری است که توجهی به فرزندش ندارد و همین اتفاق باعث می‌شود نامادری بچه او را آزار جنسی بدهد.

رستم‌پور ادامه داد: در این اثر علیرضا ثانی‌فر و شادی شاه‌علی بازی می‌کنند و باید بگویم علیرضا ثانی‌فر زمانی که پروژه را برایش توضیح دادم به من گفت که فیلمنامه من را به سمت همکاری با این پروژه سوق داد.

وی درباره بسته فیلم کوتاه «چهارراه» اظهار کرد: همه آثار این بسته فیلم‌های خوبی هستند و به معضلات موجود در جامعه می‌پردازند. همچنین هر چهار اثر فیلمنامه‌های خوبی دارند و کاملا پیداست که عوامل برای پروژه‌های خود زحمت کشیده‌اند. این آثار مانند یک کتاب هم جلد و هم محتوای زیبایی دارند.

یکی از کارگردانان «گوسفندان ما را خواهند بلعید» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه بازیگران این فیلم کوتاه بومی و اهل شیراز هستند، درباره کمبود بازیگر خوب در این شهربیان کرد: ما در شیراز معضل بازیگر و امکانات داریم یعنی حتی یک مانیتور درست و حسابی در شیراز برای هدایت فیلم وجود ندارد و در ویزور کوچک دوربین آن را می‌بینیم. به همین دلیل باعث شد چندین بار با بازیگران تمرین کنم تا به نتیجه‌ای که می‌خواهم، برسم.

رستم‌پور در پایان با اشاره به اینکه «هنروتجربه» بهترین گزینه برای دیدن شدن فیلم‌های کوتاه، پلی برای دیده شدن موفقیت، حرکت به سمت جلو و فیلم سینمایی ساختن است، خاطرنشان کرد: فیلم کوتاه را پلی برای ساخت فیلم بلند می‌دانم چراکه نمی‌توان آن را صنعت در نظر گرفت بلکه تنها مدیومی از سینماست. از سوی دیگر دغدغه اکثر فیلمسازان ساخت فیلم بلند است و «هنروتجربه» دوستان را به این سمت سوق می‌دهد. امیدوارم این موسسه به راه خود ادامه بدهد و از بچه‌ها حمایت کند.