هنروتجربه-سپیده شریعت رضوی: وحید صداقت فیلمساز درباره جدیدترین پروژه خود یعنی فیلم کوتاه «ساعت بازدید» توضیحاتی را ارایه داد و از جایگاه فیلم کوتاه در ایران سخن گفت.

به گزارش سایت هنروتجربه، وحید صداقت فیلمساز که به تازگی ساخت فیلم کوتاه داستانی «ساعت بازدید» را به پایان رسانده است، در گفتگو با خبرنگار سایت هنروتجربه، با اشاره به اینکه این اثر اولین کار جدی او در زمینه فیلم کوتاه است، گفت: من در دوران دانشجویی فیلم کوتاه داستانی می‌ساختم اما در چند سال اخیر تعدادی کار مستند انجام دادم البته چون علاقه‌ام سینمای داستانی است منتظر فرصتی بودم که بتوانم یک کار کوتاه داستانی را شروع کنم که در نهایت «ساعت بازدید» به مرحله تولید رسید.

وی درباره ایده شکل گیری «ساعت بازدید» مطرح کرد: ایده این اثر از تنهایی فردی می‌آید که اتفاق تلخی را در زندگی پشت سر گذاشته است همچنین داستان فیلم درباره مردی است که قبل از پیوستن به همسر و دخترش که پیش‌تر مهاجرت کرده‌اند باید ترتیب کارهای باقی مانده را بدهد.

کارگردان «ساعت بازدید» با اشاره به نام بازیگران این پروژه تصریح کرد: بابک کریمی، بانیپال شومون، شقایق فریادشیران، نغمه قوانلو، مرتضی پورحسینی، لیلی رشیدی رئوف، ارشیا توکلی، شایسته سجادی، پندار محسنی بازیگران این فیلم کوتاه هستند.

صداقت با بیان اینکه این اثر کوتاه آماده نمایش و برای اولین بار در دوازدهمین دوره جوایز آکادمی ایسفا مورد داوری قرار خواهد گرفت ، بیان کرد: کارهای لازم را برای ارسال این اثر به جشنواره‌های خارجی انجام داده‌ام. همچنین علاقه‌مندم که «ساعت بازدید» را در هنروتجربه که بستر اکران فیلم کوتاه است، به نمایش بگذارم.

وی در ادامه درباره اکران بسته‌های فیلم کوتاه در هنروتجربه اظهار کرد: در ابتدا اکران بسته‌های فیلم کوتاه قدرتمند شروع شد و تبلیغات خوبی روی آن‌ها صورت گرفت اما به مرور کمرنگ شد. حتی سانس هایی هم در اختیار اینگونه آثار قرار می‌گرفت، کمتر شده است.

این فیلمساز در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره وضعیت تولید فیلم کوتاه در ایران اظهار کرد: من در این سال‌ها دورادور سینمای کوتاه را دنبال کردم و باید بگویم روند تولید فیلم کوتاه به صورت جدی با تعداد بالا ادامه دارد. همانگونه که در چهلمین جشنواره فیلم فجر دیدیم بسیاری از فیلمسازانی که فیلم کوتاه کار کرده بودند با فیلم سینمایی اول یا دوم خود در جشنواره حضور داشتند.

صداقت ادامه داد: در حال حاضر در حال حرکت به سمت مسیری هستیم که فیلمسازان فیلم کوتاه می‌سازند تا وارد سینمای بلند حرفه ای شوند و این روند در این سال‌ها جدی تر نیز شده است. از سوی دیگر میزان فیلم‌های کوتاه ساخته شده به لحاظ کمیت عدد قابل توجه ولی بستر پخش آن کم است.

وی با بیان اینکه اکثر آثار کوتاه به لحاظ فرم و کیفیت ساخت خوب است، توضیح داد: کارگردانی که در برخی از آثار می بینیم نوید این را می دهد که فیلمسازان اگر برای ساخت فیلم بلند اقدام کنند، موفق می شوند اما به لحاظ محتوا یعنی قصه و فیلمنامه همان مشکلی که در فیلمنامه آثار بلند وجود دارد در اینجا هم دیده می‌شود پس تعداد فیلم‌هایی که در نهایت می‌تواند مخاطب را راضی کند به نسبت کل آثاری تولید شده بالا نیست اما در این میان آثار قابل توجهی وجود دارد.

کارگردان «صحنه‌هایی از یک جدایی» یادآور شد: درست است که فیلم کوتاه هویت مستقل خود را دارد ولی کمتر فیلمسازی را می‌توان یافت که فیلم کوتاه ساخته و وسوسه تولید فیلم بلند را نداشته باشد. من فیلم کوتاه را لزوما برای اینکه فیلم بلند بسازم، نمیبینم اما منافاتی باهم ندارند چراکه ادامه مسیر اکثر فیلمسازان به مسیر فیلم بلند ختم می‌شود.

صداقت در پایان درباره جدیدترین فعالیت های خود خاطرنشان کرد: مشغول فراهم کردن مقدمات برای تولید یک کار کوتاه داستانی دیگر هستم که آن هم در فضای «ساعت بازدید» است.