هنروتجربه-سعیدحضرتی: آسمان محمدبیگی راوی فیلم سینمایی «مرد حلزونی» به نویسندگی و کارگردانی مزدک میرعابدینی این فیلم را خاص و غیرمتعارف توصیف می‌کند و می‌گوید متن «مرد حلزونی» سخت و چالش‌برانگیز بود اما آنقدر با قلم و نگاه و فضای فکری میرعابدینی ارتباط برقرار کردم که همکاری تبدیل به تجربه خوشایندی شد.

آسمان محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت هنروتجربه درباره پیشینه فعالیت‌های هنری خود گفت: از حدود ۹ سالگی کلاس‌های کارگاه خلاق کودک را شروع کردم و مزدک میرعابدینی همراه با همسرش نیز دوره‌های نقاشی و بازیگری را برگزار می‌کردند و حضور در آن کلاس‌ها آغاز ورود من به حوزه سینما بود. در آن زمان ما هنرجویان کارگاه‌ها با میرعابدینی فیلم‌های کوتاهی می‌ساختیم. تجربه بازی در ۴، ۵ نمایش به کارگردانی میرعابدینی را داشتم و در یکی از فیلم‌های بلند ایشان با عنوان «رقص پا» نقش کوچکی نیز ایفا کردم. مزدک میرعابدینی توانایی بالایی برای کشف استعداد و توانایی‌های هنرجویان دارد. تجربه بازیگری با او مغتنم بود و چیزهای زیادی از آموختم.

وی با اشاره به اینکه تابستان ۲ سال قبل در جریان نگارش «مرد حلزونی» بوده افزود: آن زمان تنها راجع به کلیت کار خبر داشتم و می‌دانستم میرعابدینی در جریان سفرهای خود به آمریکا مشغول تصویربرداری این پروژه بود‌. در گپ‌وگفت‌ها متوجه شدم او به دنبال راوی‌ای با صدایی مناسب با فضای خاص فیلم است.

محمدبیگی با بیان اینکه قبل از آغاز ضبط حدود ۲ ماه با میرعابدینی از جنبه‌های مختلفی بر روی متن تمرین می‌کردیم، اضافه کرد: میرعابدینی متن فیلم «مرد حلزونی» را برای من فرستاد و گفت‌وگوهای طولانی داشتیم. در آن زمان من هیچ راشی از فیلم ندیده بودم و همانطور که می‌دانید فیلمنامه پر از ریزه‌کاری است و تنها به واسطه متن و صحبت‌ با کارگردان به فضای فیلم نزدیک شدم. متن «مرد حلزونی» سخت و چالش‌برانگیز بود اما آنقدر با قلم و نگاه و فضای فکری میرعابدینی ارتباط برقرار کردم که همکاری تبدیل به تجربه خوشایندی شد.

به گفته محمدبیگی «مرد حلزونی» فیلمی به شدت زنده و داستان‌گو است که مخاطب با دیدن آن متوجه ظرافت‌ها و لایه‌های پنهان آن خواهد شد. خود فیلم بازگو کننده این است که زمان زیادی برای ساخت این فیلم صرف شده است. تدوین، موسیقی و متن فیلمنامه جذاب اثر همگی در کنار هم منجر به ساخت فیلمی به شدت دیدنی شده‌اند که به شخصه این فیلم را خیلی دوست دارم.

او با اشاره به اینکه «مرد حلزونی» زاویه دید متفاوتی به مسئله مهاجرت دارد، افزود: مزدک میرعابدینی تجربه مهاجرت را وقتی هم سن و سال من بود داشته و خودم هم ۱ سالی است از ایران مهاجرت کردم. با او درباره این تجربیات صحبت می‌کردیم و دید و نگاه میرعابدینی به این مقوله برگرفته از دید و تجربیات خود او است‌. به نظرم «مرد حلزونی» نگاهی نو، خاص و واقع‌گرایانه به مقوله مهاجرت دارد.

آسمان محمدبیگی در پایان با اشاره به اینکه یک سال پیش نسخه نهایی «مرد حلزونی» را با مزدک میرعابدینی دیده اما به دلیل مهاجرت هنوز موفق به دیدن فیلم بر پرده سینما نشده‌ اظهار کرد: مزدک میرعابدینی بارها فیلم‌های نمایش داده شده در موسسه هنروتجربه را به ما پیشنهاد می‌داد و ما هم جزو مخاطبان پیگیر فیلم‌های هنروتجربه شدیم. «مرد حلزونی» فیلمی هنری و تجربه‌گرایانه که مناسب اکران در سینماهای هنروتجربه است. خیلی خوشحالم این فیلم که با خلاقیت میرعابدینی و دل و جراتی که در کمتر کسی می‌توان سراغ گرفت ساخته شده و به اکران رسیده است.