هنروتجربه: در هفتاد و پنجمین مراسم جوایز سینمایی آکادمی فیلم بریتانیا، «قدرت سگ» در مجموع ۲ جایزه از جمله بهترین فیلم سال را به‌دست آورد.

به گزارش سایت هنروتجربه، فیلم «قدرت سگ» (The Power Of The Dog) محصولی از سرویس آنلاین نتفلیکس به شمار می‌رود و کارگردانی آن را جین کمپیون (Jane Campion) در دست داشته است. این فیلم در مراسم جوایز فیلم بفتا ۲۰۲۲، جایزه بهترین فیلم سال را از آن خود کرده است.

کارگردان این اثر نیز یعنی جین کمپیون موفق شده تا جایزه بهترین کارگردانی را بدست بیاورد. موفقیت فیلم «قدرت سگ» در مراسم بفتا، شانس این اثر برای بدست آوردن جوایز بیشتری در مراسم اسکار سال ۲۰۲۲ میلادی را افزایش می‌دهد.

فیلم «تل‌ماسه» (Dune) تنها اثری است که موفق شده تا پنج جایزه در مراسم بفتای سال جاری میلادی بدست بیاورد. دیگر آثار،‌ بیش از دو جایزه بدست نیاورده‌اند.

«بلفاست» ساخته کنت برانا به عنوان بهترین فیلم بریتانیایی شناخته شد و «هرچه قوی‌تر سخت‌تر زمین می‌خوری» ساخته چیمز ساموئل نیز جایزه بهترین فیلم اول یک کارگردان، نویسنده و یا تهیه‌کننده را به خود اختصاص داد.

ویل اسمیت برای بازی در فیلم «پادشاه ریچارد» جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اصلی را دریافت کرد و جایزه نقش مکمل مرد هم به تروی کوتسور برای فیلم سینمایی «کودا» اعطا شد. در شاخه‌های بهترین بازیگر نقش اصلی و مکمل زن هم به ترتیب جوانا اسکانلان برای فیلم «پس از عشق» و آرینا دبوس برای «داستان وست‌ساید» برگزیده شدند.

فیلم ژاپنی «ماشین منو بران» ساخته ریوسوکی هاماگوچی نیز در ادامه موفقیت‌های خود از آکادمی فیلم بریتانیا هم جایزه بهترین فیلم خارجی (غیرانگلیسی زبان) را کسب کرد و جایزه بهترین انیمیشن و مستند نیز به ترتیب به «اِنکانتو» و «تابستان سول» اعطا شد.

در شاخه‌های بهترین فیلمنامه اصلی و اقتباسی هم به ترتیب فیلم‌های «پیتزا لیکوریس» و «کودا» برگزیده شدند.