هنروتجربه: علی پروین می‌گوید مستند «سمفونی حمید» یادآور خاطرات پیشکسوتان فوتبال با حمید علیدوستی است.

به گزارش خبرنگار سایت هنروتجربه، «‌سمفونی حمید» عنوان دومین مستند بلند جعفر صادقی پس از مستند «‌فرشاد آقای گل» (مستند زندگی فرشاد پیوس) و محصول سال ۱۴۰۰ است، که از ۱۶ اسفندماه در سینماهای «‌هنروتجربه» روی پرده رفته است.

این مستند ۱۰۴ دقیقه‌ای روایتی از زندگی حمید علیدوستی ستاره دهه‌های قبل فوتبال ایران است وترانه علیدوستی، پیمان معادی، عادل فردوسی‌پور، علی پروین، پژمان جمشیدی، امیر حاج رضایی، بهتاش فریبا، ناصر محمدخانی، ناصر ابراهیمی، بهمن فروتن، مهدی دادرس، مرتضی فنونی زاده، نعیم صفری، پژمان راهبر، هادی نراقی، محمد توانایی، احمد سنجری در این اثر درباره این پیشکسوت فوتبال صحبت‌هایی داشته‌اند.

در ادامه نظرات ۶ پیشکسوت فوتبال را درباره مستند «سمفونی حمید» می‌خوانیم.

بهتاش فریبا بازیکن اسبق تیم ملی و باشگاه استقلال پس از تماشای این مستند گفت: از تماشای «سمفونی حمید» بسیار لذت بردم. بیشتر داستان‌هایی کهحمید علیدوستی در فیلم تعریف می‌کند، خاطراتی را برایم زنده کرد که بسیار از شنیدن آن خوشحال شدم و باید بگویم حمید علیدوستی در دنیا تک است.

حسین فرکی بازیکن و مربی اسبق تیم ملی ایران نیز اشاره به اینکه «سمفونی حمید» برای هم‌دوره‌‌ای‌های حمید علیدوستی یادآور خاطره‌هاست، اظهار کرد: این خاطره‌ها از ذهنمان بیرون نمی‌رود چراکه بسیاری از ما بدین شکل زندگی و سال‌های قبل فوتبال بازی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: از همه عوامل سازنده این مستند تشکر می‌کنم و امیدوارم بسیاری از مردم ایران به ویژه فوتبالیست‌های جوانآن را ببینند و بدانند جا پای کسانی گذاشته‌اند که روزگاری را به همین شکل را سپری کردند و به انتهای خط به لحاظ کسوت، فوتبال، جوانی و…رسیدند.

همچنین هادی نراقی بازیکن اسبق هما و استقلال درباره این مستند اظهار کرد: «سمفونی حمید» اثری تاثیرگذار است و من از کارگردان فیلم به دلیل آنکه زندگی چنین قهرمان اخلاق مداری را برای نسل فعلی به تصویر کشیده است، تشکر می‌کنم. در حقیقت حمید علیدوستی دارای شخصیت والایی است و من خوشحالم کارگردان زندگی ایشان را سوژه اثر خود قرار داده است چراکه می‌تواند ماندگار و برای جامعه مفید باشد.

محمد پنجعلی کاپیتان اسبق تیم ملی و پرسپولیس نیز با بیان اینکه «سمفونی حمید» نکات تاثیرگذاری را به تصویر کشیده است، گفت:کارگردان در این مستند صرفا از بُعد ورزشی، فنی و فوتبالی به زندگی حمید علیدوستی نپرداخته است چه بسا که شاید بتوان گفت خصوصیات اخلاقی و شخصی ایشان به فوتبالی که بازی می‌کرد، به اصطلاح می‌چربد. در حقیقت مردم عاشق ایشان که شخصیتی عجیب، استثنای و دوست داشتنی دارد، هستند.

همچنین علی پروین بازیکن و مربی پیشکسوت تیم ملی و پرسپولیس نیز در سخنانی کوتاه درباره این مستند مطرح کرد: افتخار بازی در کنار حمید علیدوستی را در سال‌های دور داشتم و باید بگویم «سمفونی حمید» یادآور خاطرات ماست.

رضا رجبی بازیکن پیشکسوت استقلال هم با اشاره به اینکه با تماشای «سمفونی حمید» به نیمه پنهان رفیقش یعنی حمید علیدوستی پی برده و از این بابت  خوشحال است، عنوان کرد:باید به این نکته اشاره کنم که وقتی پیمان معادی درباره علاقه حمید علیدوستی به موسیقی و سینما صحبت می‌کند، باارزش است.

وی یادآور شد: خوشحالم حمید علیدوستی مجموعه هنر را در قالب جسم و روحخود تزریق است و خوشا به حالش که با موسیقی، طبیعت، فیلم و فوتبال ارتباط خوبی گرفته است.در نهایت از استقلالی‌ها میخواهم از این مستند حمایت کنند و آن را ببینند.

رجبی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته خالی از لطف نیست که جامعه پویا جامعه‌ای است که یک دستش در دست پیشکسوت و دست دیگرش در دست نسل جوان باشد.

عوامل این پروژه عبارتند از کارگردان و تهیه‌کننده: جعفر صادقی، فیلمبرداران: مهدی کابلی، مسعود طهماسبی و سیاوش پاکدل، دستیار فیلمبردار: مسعود کابلی، صدابردار: افشین اشراقی، تدوینگر و طراح پوستر: جعفر صادقی، آهنگساز: امیر شمس، نویسنده گفتار متن: جعفر صادقی، نویسنده: جعفر صادقی و مسعود سرافراز، عکاس: سیددانیال حسینی و باران انوری و طراح گریم: سیاوش فارابی.