یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
آزادراه

خلاصه داستان

جاده سرسبز شمال و ترافیک کلافه کننده... چرا باید این همه در راه باشیم؟
کارگردان:محسن خان‌جهانی
تهیه‌کننده:
محسن خان‌جهانی
فیلمنامه‌نویس:
مدیر فیلم‌برداری:
علی کاظمی
تدوین:
آرش انیسی
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
سینما فرهنگ

سینما فرهنگ

تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت

۲۲۶۰۱۲۰۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی کورش

پردیس سینمایی کورش

تهران - بزرگراه شهید ستاری - نبش پیامبر مرکزی - شماره ۵۷

۴۴۹۷۱۹۳۰-۴۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

محسن خان‌جهانی، متولد ۱۳۵۸ شهرری است. او از سال ۱۳۷۹ با ساخت فیلم داستانی «توپ من»  پا به دنیای سینما گذاشت و این مسیر را با کارگردانی فیلم‎های داستانی چون  «یک روز تعطیل»، «نماز آخر» و «آخرین مرد روستا» ادامه داد.
خان‌جهانی پس از آن در حوزه مستندسازی فعال شد که حاصل آن ساخت مستندهایی چون «من لیدر هستم»، «ارتفاع ۴۳۷»، «محسن فیلم می سازد»، «سند آزادی»، «یار دبستانی»، «کلید»، «کلاه شیشه ای»، «خاطرات یک قاضی»، «تکیه کن»، «پرواز ۶۵۵»، «خواهران حافظ»، «فریاد زنان»، «شعر پولکی»، «صندلی ۲۵۷»، «انتهای خیابان پاستور»، «گزارش یک بازرس» و «آزاد راه» است.

پردیس سینمایی هویزه مشهد

چرا این آزادراه ساخته نشد؟
در مستند «آزاد راه» سعی کردم، طبق روال فیلم‌های قبلی‌ام سوژه‌ای را انتخاب بکنم که طیف گسترده‌ای از مردم مخاطبان آن باشند.
طیف گسترده‌ای از مردم هر ساله یا هر ماهه و شاید بی‌اغراق بتوان گفت؛ هر هفته در ترافیک جاده تهران-چالوس ساعت‌ها می‌مانند و همواره با خود فکر می‌کنند که چرا «آزاد راه» تهران-شمال که ۳۰ سال است، دولت‌های مختلف وعده ساخت آن را داده‌اند، محقق نشده است تا آن‌ها با آرامش بیشتری سفر کنند.
بعد از پیگیری‌های چند ساله و سرانجام پس از سوژه‌هایی چون «انتهای خیابان پاستور» و «کلاه شیشه ای» (محوریت انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی) فرصت شد تا به سراغ ساخت «آزاد راه» بروم.
این مستند سعی دارد(تاکید می‌کنم) سعی دارد، بی‌طرفانه بررسی بکند که چرا این آزادراه ساخته نشده است؟!
به نظر خودم این سوژه هم همانند سوژه‌های قبلی‌ام، سوژه جنجالی است. چون زمانی که به سراغ افراد مطلع رفتیم و متوجه شدیم این سوژه جای کار بسیاری دارد و البته خیلی از مسئولین وقت و گذشته حاضر به مصاحبه نشدند اما سعی کردیم با توجه به منابع آرشیوی موضوع را مطرح کنیم.
امید است مخاطب بعد از دیدن فیلم اطلاعات جامعی از سرنوشت این آزاد راه پیدا بکند.
از فروردین سال ۹۳ مرحله تصویر برداری مستند آزاد راه آغاز شد و از خرداد همان سال همزمان با تصویربرداری، تدوین این مستند آغاز شد و سرانجام در آبان سال ۹۳ این فیلم آماده نمایش شد و در اولین حضورش در هشتمین دوره جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد و سپس بهمن ماه در جشنواره فیلم فجر شرکت کرد و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم و هم‌چنین بهترین تحقیق و پژوهش شد.

  • سینا توحیدی
    ۸ خرداد ۱۴۰۱

    شیوه ی تصویربرداری و نماها در این فیلم بسیار جالب و زیبا بود
    در کل از تماشای این مستند لذت بردم

*

code