یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
آقای نخست وزیر

خلاصه داستان

مستندِ «آقای نخست‌وزیر» روایتی است از ۲۸ ماه نخست‌وزیری دولتِ ملیِ دکتر مصدق؛ روایتی که تجربه‌ ملتِ ایران را برای نسلِ امروز بازگو می‌کند؛ روایتی که همه می‌دانند ولی کسی یارای گفتنش را ندارد.
کارگردان:محمدرضا امامقلی
تهیه‌کننده:
امین حسنی
تدوین:
هادی بهرامیان
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
هنروتجربه بابل

هنروتجربه بابل

بابل - میدان هلال احمر - مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی

۰۱۱۱-۳۲۳۳۷۳۳۸

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

معمولا جنگ ها و یا انقلاب‎ها آثاری فراموش نشدنی در افکار عمومی ملت‌ها بر جای می‌گذارند که می‌توان تاریخ این کشورها را به قبل و بعد از این وقایع اثرگذار تقسیم کرد، کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد نیز چنین تاثیری بر مردم و سیاست ایران داشت.
ماجرای نخست وزیری مصدق ۲۸ ماه به طول انجامید و این ۲۸ ماه شکافی عمیق را نه تنها در تاریخ که در طول روابط ایران و آمریکا تاکنون برجای گذاشته‌است، چرا که سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا به کمک سرویس‌های انگلیسی برنامه‌ای جامع را تدارک دیده و در مرداد ۳۲ اجرا کردند که اثری غیرقابل انکار بر تاریخ روابط این دو کشور گذاشت.
در مورد ۲۸ مرداد ۳۲ قلم فرسایی‌های زیادی صورت گرفته و فیلم‌های زیادی ساخته شده‌ا‌ست و شاید این پرسش مطرح شود که چرا مستندی دیگر در این مورد؟ آنچه ما را بر آن داشت تا یک‌بار دیگر به مرور حوادث سال‌های ۳۰ تا ۳۲ بپردازیم و به ساخت مستند«آقای نخست وزیر» دست بزنیم بیان نکات مهجوری از این برهه بود که یادآوری آن‌ها در شرایط سیاسی امروز کشور امری لازم و ضروری می‌نمود.

*

code