چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
اعتراض وارد نیست

خلاصه داستان

این مستند سرگذشت تعدادی از مهاجران افغانستانی است که ورزش تنیس علاقه‌مند هستند و آرزوی قهرمانی این رشته را در سر می‌پرورانند.
کارگردان:فرناز جورابچیان ،محمدرضا جورابچیان
تهیه‌کننده:
فرناز جورابچیان
،
محمدرضا جورابچیان
مدیر فیلم‌برداری:
محمدرضا جورابچیان
تدوین:
تدوین: بهمن کیارستمی
جوایز:
جایزه بهترین فیلم مستند بخش بین‌الملل از چهارمین جشنواره فیلم مستند افغانستان در استکهلم
،
منتخب جشنواره شب‌های سفید سن پترزبورگ
،
منتخب بخش مسابقه جشنواره ال‌سی بارسلونا
،
منتخب بخش مسابقه جشنواره راه ابریشم دابلین
،
جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند جشنواره بیروت
،
جایزه بهترین فیلم مستند از نگاه هیات داوران جشنواره فیلم نِز کلکته
،
برگزیده جشنواره ورزشی کانادا
،
منتخب بخش مسابقه فیلم‌های نیمه بلند و بخش نگاه جهان در بیست‌وهشتمین جشنواره هات داکس و...
پردیس سینمایی سیتی‌سنتر

پردیس سینمایی سیتی‌سنتر

بزرگراه شهید دستجردی

۰۳۱-۵۰۰۱

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی گلستان

پردیس سینمایی گلستان

شیراز - ابتدای پل معالی‎آباد - جنب ایستگاه مترو

۰۷۱-۳۶۳۶۶۲۵۰۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
تماشاخانه پارس

تماشاخانه پارس

بلوار جمهوری اسلامی، چهارراه فرهنگیان

۰۳۴-۳۲۱۱۹۳۸۵

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
سینما فرهنگ

سینما فرهنگ

تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت

۲۲۶۰۱۲۰۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
سینما پردیس کاپری

سینما پردیس کاپری

گرگان - خیابان ولی عصر نبش عدالت هفت - مجتمع کاپری

۳۲۳۵۹۲۰۱-۰۱۷

اطلاعات بیشتر
سینما بهمن سنندج

سینما بهمن سنندج

سنندج - میدان آزادی - اول خیابان فردوسی

۰۸۷-۳۳۲۹۰۹۹۲

اطلاعات بیشتر
سینما بهمن سنندج

فرناز جورابچیان فارغ‌التحصیل رشته ادبیات فرانسه از دانشگاه تهران است که فعالیت خود را به عنوان مترجم در انتشارات هرمس، کیمیا، روزنه‌کار و نیز مجله حرفه-هنرمند آغاز کرد. او سپس در  Concordia University کانادا به تحصیل در رشته سینما پرداخت و اولین فیلم کوتاه دانشجویی‌اش منتخب شبکه CBC/Radio- Canada شد و  پس از بازگشت به ایران چندین فیلم کوتاه داستانی و مستند از جمله«خانه غریبه‌ها» را کارگردانی کرد.

محمدرضا جورابچیان فارغ‌التحصیل رشته عکاسی از دانشگاه هنرومعماری است. او در سال ۱۳۸۷ منتخب یازدهمین بی‌ینال ملی عکس ایران شد و تاکنون چندین نمایشگاه را برگزار کرده‌است. محمدرضا جورابچیان سال ۱۳۸۷  اولین فیلم کوتاه خود «آخرین روز» را کارگردانی کرد.

فرناز و محمدرضا جورابچیان خواهر و برادری هستند که در کارنامه‌شان به طور مشترک چندین فیلم کوتاه داستانی و مستند را کارگردانی کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به فیلم‌های «آخرین تصویر یک خاطره» (۱۳۹۱)، مستند «واپسین اجرا» (۱۳۹۲)، مستند «زندگی، مجسمه‌های رضا لواسانی» (۱۳۹۴)،مستند«اعتراض وارد نیست»(۱۳۹۵) و مستند در حال ساخت «خانه خاموش»  اشاره کرد. فیلم‌های آن‌ها تا به حال در جشنواره‌ها و مراکز فرهنگی مختلفی به نمایش درآمده‌اند و جوایز گوناگونی دریافت کرده‌اند.

سینما بهمن سنندج

اکثر قهرمانان، مربیان مطرح و بازیکنان ملی‌پوش تنیس ایران در سنین خیلی کم به‌عنوان مسئول نگهداری زمین‌های تنیس و یا توپ جمع‌کن در باشگاه‌ها مشغول به کار بوده‌اند. آنها در سایه این محیط، تنیس را نیز فرا می‌گرفتند و از این طریق گام در راستای موفقیت و حرفه‌ای شدن می‌گذاشتند. پس از جلوگیری از حضور این بچه‌های توپ‌جمع‌کن در باشگاه‌های تنیس، روند پرورش بازیکنان و قهرمانان این ورزش در ایران به طرز چشمگیری دچار کندی شد و از این منظر به مسیر رو به رشد تنیس ایران نیز لطمه‌هایی مهم وارد آمد.

داستان «اعتراض وارد نیست» دقیقا از همین جا آغاز می‌شود؛ ازلحظه جایگزینی بچه‌های افغانستانی با کارکنان ایرانی زمین‌های تنیس. جایی که در آن توپ جمع می‌کنند، به تدریج تنیس یاد می‌گیرند، تنیس‌باز می‌شوند، ترقی می‌کنند و درست در لحظه‌ای که می‌خواهند اوج بگیرند متوقف می‌مانند. این افراد اغلب مهاجرانی غیرقانونی هستند که شرایط نااستوار سکونت‌شان در ایران، دستیابی به آرزوهای‌شان را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد. برای آن‌ها، به‌عکس هم‌طرازان ایرانی‌شان، پیمودن مسیر همیشگی این ورزش، یعنی ورود به عرصه حرفه‌ای و حضور در صحنه‌های قهرمانی ناشدنی است؛ و متعاقبا این کاستی آن‌ها را دچار سرخوردگی می‌کند؛ تا جایی که در آخر کار، بعضا به فکر خروج از این ورزش و یا حتی خروج از ایران و رفتن به سمت سرنوشتی نامعلوم در غرب می‌افتند.

«اعتراض وارد نیست» قصد دارد سوی دیگری از معضل مهاجرت را به تصویر بکشد. آنجایی که مهاجران نه تنها به دنبال دستیابی به حقوق اولیه شهروندی هستند بلکه با تلاشی مضاعف قصد دارند آرزوهای‌شان را هم تحقق بخشند. اما آیا این جامعه جدید چنین اجازه‌ای را به آن‌ها می دهد؟ آیا پذیرای حضورشان خواهد بود؟ صدای آن‌ها را بشنویم.

 

 

*

code