یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
او مثل هیچ‌کس نیست

خلاصه داستان

این مستند به زندگی پرفراز و نشیب سیدعلی اکبر صنعتی استاد هنرهای تجسمی می‎پردازد.
کارگردان:سیدهادی موسوی
فیلمنامه‌نویس:
مدیر فیلم‌برداری:
امیر رستگار
مدیر صدابرداری:
محمد رضا مرتضایی
تدوین:
مهدی مهرنیا
پردیس سینمایی سیتی‌سنتر

پردیس سینمایی سیتی‌سنتر

بزرگراه شهید دستجردی

۰۳۱-۵۰۰۱

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی ستاره باران

پردیس سینمایی ستاره باران

تبریز - میدان جهاد - مجتمع ستاره باران - پردیس سینمایی ستاره باران

۰۴۱-۳۴۳۹۳۲۰۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی گلستان

پردیس سینمایی گلستان

شیراز - ابتدای پل معالی‎آباد - جنب ایستگاه مترو

۰۷۱-۳۶۳۶۶۲۵۰۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
تماشاخانه پارس

تماشاخانه پارس

بلوار جمهوری اسلامی، چهارراه فرهنگیان

۰۳۴-۳۲۱۱۹۳۸۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
هنروتجربه بابل

هنروتجربه بابل

بابل - میدان هلال احمر - مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی

۰۱۱۱-۳۲۳۳۷۳۳۸

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

سید‌هادی موسوی تهیه وساخت بیش از ۲۰ فیلم مستند از مفاخر و مشاهیر، رویداد‌های بزرگ هنری (در زمینه  مجسمه سازی و نقاشی)، مستند‌هایی پیرامون هنرهای تجسمی، مستند‌های آموزشی و مستند‌های صنعتی را در کارنامه دارد. از جمله اثار این کارگردانی می‌توان به «تاریکای روشن» (مهدی آذر یزدی/۱۳۸۳)، «سرآمد» (ابوالحسن خان صدیقی/۱۳۹۴» و «اومثل هیچ کس نیست» (سید علی اکبر صنعتی/ ۱۳۹۵ اشاره کرد.

 

 

موزه سینما

اوایل سال  ۹۳ برای تهیه و ساخت مستند سرآمد که درباره زندگی و آثار ابوالحسن خان صدیقی ( پدر مجسمه سازی نوین ایران) بود با تنی چند از شاگردان او آشنا شدم. یکی از آن‌ها سید علی اکبر صنعتی بود. زمانی که زندگی پر مشقت سید علی اکبر را از نظر گذراندم، اشتیاق و یا وسوسه ساخت مستندی درباره او تا مدت‌ها با من همراه بود. زندگی در شهر کرمان همراه با فقر و تنگدستی، یتیمی‌و حضور او در یتیم خانه و سپس سر در آوردن در مدرسه کمال الملک و همراه شدن با بزرگان هنر، مرا مصمم‎تر کرد تا پس از پایان مستند صدیقی، به سراغ شاگردش، سید علی اکبر صنعتی بروم. یک قصه دراماتیک. همه آن چه که یک فیلم مستند لازم دارد تا مخاطبش با آن همذات پنداری کند و با آن تا انتها بماند.

اما نکته‌ای که برایم اهمیت دوچندان داشت، مناعت طبع و دیگر روحیه قدرشناسی استاد صنعتی بود. استاد ابوالحسن صدیقی در  چند دهه آخر زندگی پر ثمر خود و پس از آن که مورد بی مهری‌های زیاد قرار گرفت، دست از کار هنر شست و کنج عزلت را برای خود برگزید. در همه گفتگوها و عکس‌های و ویدیو‌های به دست آمده از پژوهش‌ها و گرد آوری‌های اینجانب تنها فردی که حق شاگردی را تا انتها به جا آورد، استاد سید علی اکبر صنعتی بود. همیشه و همه حال سراغ مریدش را ‌می‌گرفت و پای صحبت‌ها و درد دل استادش ‌می‌نشست. برایم این اندازه قدرشناسی، زمانی که خود او نیز در آستانه هشتاد سالگی، استادی را تمام کرده بود، بسیار حیرت آور و ستودنی بود.

اینچنین بود که اوایل سال ۹۴ مراحل پژوهش کار را آغاز کردم. مطالعه و گردآوری اسناد و مدارک و آرشیو عکس و فیلم مدت‌های مدید به طول انجامید. برای جلوگیری از ریتم یکنواخت و استفاده از چند عکس نه چندان با کیفیت تصمیم گرفتم دوران کودکی صنعتی را بازساز ی کنم. توجه به جغرافیا و اجتماع آن سال‌ها و تآثیر  آن بر مردم آن منطقه از ایران به ویژه سید علی اکبر صنعتی از مواردی بود که مورد نظر پژوهنده بود. نکته دیگر از سر گذراندن مقاطع تاریخی و تآثیر آن بر زندگی و آثار وی بود که به آن توجه بسیاری شد. زندگی استاد صنعتی، فراز و فرود بسیار داشته است. استفاده از گفتار متن و همینطور مصاحبه توآمان تنها به این دلیل استفاده شد که به بخش‌های بیشتری از زندگی گرانبهای وی پرداخته شود.

در آخر باید بگویم که همه سعی من در این یک سال و نیم بر این بود که چهره فرهنگی، هنری و ملی کشورمان را به نحو شایسته و درخور به مردمم نشان دهم. امید که به آن رسیده باشم…

*

code