شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
FA EN
این پیکان

خلاصه داستان

این مستند درباره اتومبیل پیکان و سرنوشت آن در ایران است.
کارگردان:شاهین آرمین،سهراب دریابندری
تهیه‌کننده:
شاهین آرمین
،
سهراب دریابندری
فیلمنامه‌نویس:،
مدیر فیلم‌برداری:
سهراب دریابندری
مدیر صدابرداری:
کیوان آزاد
تدوین:
شاهین آرمین
،
سهراب دریابندری
هنروتجربه بابل

هنروتجربه بابل

بابل - میدان هلال احمر - مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی

۰۱۱۱-۳۲۳۳۷۳۳۸

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی چارسو

پردیس سینمایی چارسو

تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع پل حافظ

۶۶۷۲۴۴۴۴

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی چارسو

شاهین آرمین متولد ۱۳۵۵ و مهندس طراحی اتومبیل است. او حدود ۱۳ سال در صنعت اتومبیل سازی امریکا، از جمله در استودیوی طراحی شرکت کرایسلر و هوندا مشغول به کار بوده‌ و در طراحی و مهندسی‌ اتومبیل‏‌های متعدد و مهمی سهم داشته‌است. آرمین از حوالی سال ۱۳۸۸  در حال انجام تحقیقی  پیرامون اتومبیل پیکان است که هنوز هم ادامه دارد. او سال ۱۳۹۱ به ایران باز گشت و پیش از کارگردانی فیلم «این پیکان» در چند نمایشگاه هنری شرکت کرد.

سهراب دریابندری متولد ۱۳۵۳ عکاس و فیلم‎ساز است.او از ۱۹ سالگی عکاسی می‌کند و تاکنون چندین نمایشگاه عکس در ایران و خارج از ایران برگزار کرده‎است. آثار او در کتاب‌ها و مجله‌های گوناگونی منتشر شده و سابقه کار حرفه‌ای با ناشران و مطبوعات ایرانی و خارجی دارد. دریابندری از سال ۱۳۸۰ فعالیت در زمینه‎های کارگردانی، تهیه‌کنندگی، فیلم‌برداری و تدوین فیلم‌های مستند را شروع کرد. از میان آثاری که تاکنون کارگردانی کرده‌ می‌توان به فیلم «دمام» اشاره کرد.

پردیس سینمایی چارسو

«دوره بچگی ما با پیکان سپری می‌شه. همه چی پیکانه. تاکسی‌ها پیکانن.ماشین پدرت پیکانه. ماشین عموت پیکانه. مسافر‌کشا پیکانن. همه پیکانن! همه جا پیکان…»

بله، پنجاه سال شد. از روزی که در سال ۴۶ اولین پیکان از کمان ایران‌ناسیونال در رفت، تا امروز، سال ۹۶٫ سال ۱۳۸۴ تولیدش متوقف شد. دقیقا ۳۸ سال و دو روز. در این مدت تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک پیکان ساخته شد، و هنوز‌ هم هست. هنوز هم در خیابان‌ها هست. سرنوشت این ماشین چه بود؟ از کجا آمد؟ چه کسی آن را طراحی کرد؟ آیا ماشین بدی بود؟ ماشین خوبی بود؟ اثرش بر ما ایرانی‌ها چه بود؟ ما با آن چه کار کردیم؟ چه‌ها که نکردیم! برایش تولد گرفتیم. با هم انقلاب کردیم. جنگ رفتیم. عروسی گرفتیم. نان در آوردیم. در فیلم‌ها بازی کرد، توی نقاشی‌ها ظاهر شد. مجسمه‌اش را ساختند. حالا این هم فیلمش: این شما و «این پیکان»!

*

code