پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
FA EN
برندگان
خرید بلیت

خلاصه داستان

همه ساله تعداد زيادی از ايرانيان با هدف مهاجرت به آمريکا، در لاتاری گرين کارت شرکت می‌کنند. مستند "برندگان" داستان تکاپوی دو شخصيت از دو نسل متفاوت در ايران امروز است که در این قرعه کشی برنده شده‌اند و حالا می‌خواهند برای تحقق آرزوهای خود و يافتن يک زندگی بهتر، به آمریکا مهاجرت کنند.
برچسب‌ها:
کارگردان:امید عبداللهی
تهیه‌کننده:
امید عبداللهی
فیلمنامه‌نویس:
مدیر فیلم‌برداری:
امید عبداللهی
مدیر صدابرداری:
حسن شبانکاره
تدوین:
عماد جلالی
،
شهاب آب روشن و امید عبدالهی
جوایز:
این مستند موفق به کسب جایزه ی حمایتی برتا فاند ایدفا در بخش گسترش فیلمنامه و تولید شده و یکی از پروژه‌های برگزیده هشتمین دوره مدرسه تابستانی آکادمی ایدفا بوده
،
که در شهر آمستردام برگزار و در طی این دوره فرآیند نهایی تدوین آن تکمیل شده است.
برندگان

امید عبدالهی، دانش آموخته ی رشته ی معماری و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی سینما (گرایش تدوین) است. او کار فیلمسازی را از اواخر دهه ی هفتاد و پس از گذراندن دوره ی یکساله ی آموزش فیلمسازی در انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر شیراز شروع می کند و تا کنون با فیلم های کوتاه و مستند خود در جشنواره های متعددی حضور داشته و جوایزی نیز دریافت کرده است، که از جمله مهمترین آنها می¬توان به تقدیر ویژه¬ی هیات داوران از سی و پنجمین جشنواره ی بین المللی فیلم کوتاه کلرمون فران فرانسه، کسب جایزه ی بزرگ بخش فیلمسازان جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ساپورو ژاپن برای بهترین فیلمساز و جایزه ی بهترین فیلم کوتاه داستانی از جشنواره بین المللی اسماعیلیه مصر اشاره کرد. همچنین برای پروژه ی مستند نیمه بلند خود با عنوان «برندگان» موفق به کسب دو جایزه ی حمایتی در بخش های گسترش فیلمنامه و تولید فیلم از صندوق برتا جشنواره ی مستند آمستردام (IDFA Bertha Fund)شده است. این پروژه در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از ده پروژه¬ی منتخب، به مدرسه ی تابستانی جشنواره ی ایدفا دعوت می شود تا مراحل پس تولید خود را در آنجا طی کند. فیلم های کوتاه داستانی «پانسمان»، «کورسو»، «میزبان» و فیلم مستند «سفر سهراب» تعدادی از ساخته های این فیلمساز هستند که پیش از این در گروه سینمایی هنر و تجربه به اکران درآمدند. حضور در جمع هیات انتخاب رویدادهایی چون جشن مستقل فیلم کوتاه خانه¬ی سینما، جشنواره بین¬المللی فیلم کوتاه تهران، جشنواره بین¬المللی مستند ایران (سینما حقیقت) و عضویت در هیات مدیره¬ی انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) بخشی دیگر از فعالیت¬های اوست.

فیلمشناسی
روزی که فارسی داشتیم (داستانی/ ۸ دقیقه/ ۱۳۸۰)
مرثیه¬ی آخرین درختان ایستاده (مستند/ ۵ دقیقه/ ۱۳۸۱)
بادی که می¬وزد (داستانی/ ۱۳ دقیقه/ ۸۵-۱۳۸۴)
میان دو خواب (داستانی/ ۹ دقیقه/ ۱۳۸۷)
شیوه¬ی شاغلام (مستند/ ۵۲ دقیقه/ ۱۳۸۸)
پانسمان (داستانی/ ۱۰ دقیقه/ ۱۳۸۹)
کورسو (داستانی/ ۱۸ دقیقه/ ۱۳۹۰)
بوی بنفشه (مستند/ ۲۲ دقیقه/ ۱۳۹۱)
میزبان (داستانی/ ۲۰ دقیقه/ ۱۳۹۲)
برندگان (مستند/ ۵۲ دقیقه/ ۹۴-۱۳۹۳)
سفر سهراب (مستند/ ۷۷ دقیقه/ ۱۳۹۵-۱۳۹۳)
حرف¬های شبانه (داستانی/ ۱۷ دقیقه/ ۱۳۹۹)

برندگان

موضوع مستند «برندگان» مهاجرت از طریق شرکت در لاتاری گرین‌کارت است. من تلاش کرده‌ام نگاهی بدون قضاوت به مساله مهاجرت داشته باشم، شخصیت‌های این مستند، افراد پیچیده‌ای نیستند و به نوعی با دلبستگی‌هایی که در اینجا دارند و رفتن به جایی دیگر در تقابل هستند. شاید ما در اطرافمان نمونه‌های آن را زیاد دیده و حتی شاید خودمان در مقطعی به این نوع مهاجرت فکر کرده باشیم.  این پروژه را از سال ۹۲ شروع کردم و تولید آن تا سال ۹۴ طول کشید.

*

code