شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
FA EN
تالان

خلاصه داستان

مگر بحرانی را داریم که پنجاه سال طول بکشد؟ شاید اشتباه می‌کنیم. «تالان» برای فاجعه آب در پنجاه سال گذشته، دلایلی را می آورد که کمتر شنیده‎ایم. مقصر دقیقاً چه کسی است؟
کارگردان:محمد صادق دهقانی
تهیه‌کننده:
محمد صادق دهقانی
مدیر فیلم‌برداری:
مهدی کریمی
مدیر صدابرداری:
جلیل محمودی
تدوین:
محدثه گلچین عارفی
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی گلستان

پردیس سینمایی گلستان

شیراز - ابتدای پل معالی‎آباد - جنب ایستگاه مترو

۰۷۱-۳۶۳۶۶۲۵۰۰

اطلاعات بیشتر
هنروتجربه بابل

هنروتجربه بابل

بابل - میدان هلال احمر - مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی

۰۱۱۱-۳۲۳۳۷۳۳۸

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
تماشاخانه پارس

تماشاخانه پارس

بلوار جمهوری اسلامی، چهارراه فرهنگیان

۰۳۴-۳۲۱۱۹۳۸۵

اطلاعات بیشتر
تماشاخانه پارس

محمدصادق دهقانی دانش آموخته ادبیات نمایشی از دانشگاه تهران است. او دارای نشان ملی جوان برتر ایران در رشته فیلم و برنده بیش از بیست جایزه ملی برای کارگردانی فیلم‌های «ده تا»،«کامیابی مسک»،«شهری برای دخترانم»، «تالان»، «همدم» و … است.

دهقانی تاکنون  طراحی، نوشتن و کارگردانی نمایشگاه‎های انفرادی ( عکس و صدا ) را در خانه هنرمندان ایران، باغ موزه قصر و گالری‌های دیگر در شهرستان‌ها برعهده داشته‌است.

 

تماشاخانه پارس

پس از نمایش « تالان» در خانه سینما، یکی از تماشاگران در جمله‌ای کوتاه به من گفت این فیلم، باعث شده در تصمیمش برای ترک ایران تعلل کند. گفتم همه بعد از تماشای عمق فاجعه به رفتن ترغیب می‎شوند.اما او جواب داد؛نمی‌دانستم که من هم در به وجود آمدن آن سهم دارم و حالا فکر می‎کنم نمی‌شود آدم‎ها را در این وضعیت گذاشت و رفت.

در مسیر خانه اندیشیدم به آن دوسالی که جنگیدیم تا جایی از این فیلم، تقصیرات فاجعه را به گردن یک نفر نیاندازیم. که حرف‌مان بوی منطق بدهد و پژوهش. اندیشیدم به «صبر» و تمام مواهبش برای یک فیلم. شاید اگر این چندسال صبر نمی کردیم، این فیلم نیز چیزی نبود جز یک سند تمام عیار برای راه اندازی دعواهای سیاسی بین دولت‌ها و جناح‎ها. شاید اگر صبر نمی‌کردیم هرگز تماشاگری نبود که حتی برای یک لحظه به فیلم اعتماد کند و در تصمیمش برای رفتن، تعلل. امید دارم در مسیر اکران نیز چنین باشد.

*

code