پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
FA EN
جزیره رنگین

خلاصه داستان

داستان فیلم «جزیره رنگین» اقتباسی آزاد است از فعالیت دکتر احمد نادعلیان در جزیره هرمز. او یک – هنرمند محیطی- است چند سال پیش به آن جزیره رفت، بیغوله ای ویران را خرید و آن را به موزه‌ای برای نمایش آثار هنری بومی مردم جزیره تبدیل کرد. علاوه بر این طی کارگاهی به اهالی علاقه‌مند جزیره آموخت که چگونه می‌توانند با بهره‌گیری از خاک‌های رنگارنگ جزیره نقاشی کنند و آثار خود را برای فروش به گردشگران ایرانی و خارجی ارائه دهند. حاصل این فعالیت آن است که امروز کسانی که از این کارگاه‌ها بهره برده‌اند؛ می‌توانند با فروش آثارشان به گردشگران، شرایط اقتصادی بسیار بهتری را برای خود و خانواده‌شان فراهم کنند. بدیهی است که این فعالیت از طرف یک – سرحدی- ( فردی که از اهالی بومی جزیره نیست) ؛ در ابتدا با سوءظن و مخالفت کسانی از اهالی بومی مواجه شد و برخوردهایی را به وجود آورد. اما پس از حدود ده سال، نقاشی روی شیشه با خاک‌های رنگین جزیره به یک – هنر اجتماعی– تبدیل شده است که گردشگران بسیاری را از ایران و کشورهای دوردست برای دیدار از جزیره هرمز جلب می‌کند.
کارگردان:خسرو سینایی
تهیه‌کننده:
خسرو سینایی
فیلمنامه‌نویس:
بازیگران:
مهدی احمدی
،
طیبه دهقان منشادی
،
نرگس هرمزی
،
مصطفی شب تاری
،
عبدالرسول دریا پیما
،
محمد سلامتی
مدیر فیلم‌برداری:
علی لقمانی
مدیر صدابرداری:
علیرضا کریمی
تدوین:
علیرضا کریمی
جوایز:
فیلم «جزیره رنگین» تاکنون در بخش خارج از مسابقه سی‌و سومین جشنواره فیلم فجر و همچنین
،
در کاخ زامک شهر پوزنان لهستان برای فیلم‌سازانی از کشورهای مختلف با موفقیت نمایش داده شده است.این فیلم توسط تلویزیون اسلواکی هم برای پخش خریداری شده است. در جشنواره غیر رقابتی – ون کوور( کانادا 2015) که حداکثر شماره رای مثبت تماشاگران 5 بود؛ این فیلم به میانگین 3.92 آرای مخاطبین رسید.
پردیس سینمایی چارسو

پردیس سینمایی چارسو

تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع پل حافظ

۶۶۷۲۴۴۴۴

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی کورش

پردیس سینمایی کورش

تهران - بزرگراه شهید ستاری - نبش پیامبر مرکزی - شماره ۵۷

۴۴۹۷۱۹۳۰-۴۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
سینما فرهنگ

سینما فرهنگ

تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت

۲۲۶۰۱۲۰۵

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

خسرو سینایی ۲۹ دی ماه ۱۳۱۹ در شهر ساری زاده شد. او در سال ۱۳۳۷ از دبیرستان البرز تهران دیپلم گرفت و برای ادامه تحصیل به اتریش (وین) رفت. از سال‌های شروع دبیرستان به سرودن شعر پرداخت و چند سالی هم نقاشی و موسیقی (آکاردئون) آموخت. در شهر وین چند سال به طور همزمان در رشته‌های معماری و آهنگسازی تحصیل کرد و در سال ۱۳۴۲ اولین مجموعه شعرش با عنوان «تاول های لجن» توسط – گالری هنر جدید – منتشر شد.
سینایی در سال ۱۳۴۳ در -آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی – شهر وین در امتحان ورودی رشته سینما پذیرفته شد و آن را با دو درجه ممتاز در رشته کارگردانی (اصلی) و فیلم‌نامه نویسی (جنبی) به پایان رساند و جایزه فارغ‌التحصیلی آکادمی را دریافت کرد.
او پس از چند سال فعالیت در وزارت فرهنگ و هنر و تلویزیون ملی ایران؛ به عنوان فیلم‌ساز آزاد مشغول به ادامه کار شد؛ که حاصل آن تا به امروز فیلم‌های متعدد؛ داستانی و مستند کوتاه و بلند بوده است. علاوه بر آن حدود ۲۵ سال در دانشکده‌های مختلف به تدریس دروس مختلف مرتبط با سینما پرداخت. حضور در هیات‌های داوری داخلی و بین‌الملی و برنده جوایز متعدد سینمایی در جشنواره‌های سینمایی بین‌المللی و داخلی در کارنامه کاری این کارگردان است. از دیگر فعالیت‌های سینایی می‌توان به انتشار چند فیلم‌نامه، دو مجموعه شعر و ترجمه چند کتاب از زبان‌های انگلیسی و آلمانی اشاره کرد.

موزه سینما

فیلم «جزیره رنگین» برای من با این نگاه شکل گرفت:
۱- هر یک از ما می‌توانیم در حد امکانات‌مان برای ساختن سرزمینی زیباتر و زندگی بهتر برای مردم آن کوشا باشیم.
۲- حتما در این کوشش موانعی در سر راه خواهیم داشت؛ اما با مداومت و پیگیری می‌توان بر این موانع فائق آمد؛ و حتی با شکیبایی و پرهیز از دشمنی؛ از آن موانع عواملی سازنده ساخت.
۳- همیشه باور کرده‌ام که در سراسر کشورمان استعدادهایی بسیار جوشان و باطراوت وجود دارند که متاسفانه کمتر مورد توجه فیلم‌سازان قرار می‌گیرند. معتقدم در فیلم‌هایی که به فضاهای واقعی و زندگی روزمره مردم می‌پردازند؛ همکاری با بازیگران محلی نتیجه‌ای بسیار اصیل تر و باورپذیرتر دارد.
۴- فیلم به شکلی داستانی مستند ساخته شده تا بتواند مخاطب جویای داستان را نیز به خود جلب کرده، در عین حال با سرزمین‌مان، مردم آن و آداب و رسوم آن‌ها آشناتر کند.

  • یاسمن
    ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

    تماشای این فیلم یه تجربه عالی بود یه فیلم خوش ساخت و انسانی پر محتوا و قابل تفکر که من و با یه گوشه از سرزمینم و یک بزرگ مرد بیشتر آشنا کرد تماشای این فیلم واقعا توصیه می کنم فقط چیزی که اذیتم کرد تعداد تماشاگران اندکی بود که تعدادشون به اندازه انگشت ها یک دست بود.

*

code