جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
FA EN
حوا،مریم،عایشه

خلاصه داستان

این فیلم زندگی سه زن افغانستانی از سه طبقه اجتماعی متفاوت در کابل را دنبال می‌کند. حوا زنی است خانه‌دار و سنتی که تنها شادی او صحبت با کودک هشت ماهه خود است که در شکم دارد. در دنیایی دورتر مریم، تحصیل‌کرده و گوینده خبر تلویزیون افغانستان است که تلاش می‌کند از شوهر خیانت‌کار خود طلاق گیرد و عایشه، نوجوانی است که همیشه آرزو داشته برخلاف مادرش با عشق ازدواج کند، اما ناچار می‌شود، با پسرعمه‌اش نامزد شود. حوا، مریم، عایشه زنانی هستند که برای اولین بار در زندگی می‌خواهند سرنوشت خود را به دست گیرند.
کارگردان:صحرا کریمی
تهیه‌کننده:
کتایون شهابی
،
صحرا کریمی
فیلمنامه‌نویس:،
بازیگران:
آرزو آریا پور
،
فرشته افشار
،
حسیبا ابراهیمی
مدیر فیلم‌برداری:
بهروز بادروج
مدیر صدابرداری:
اصغر آبگون
تدوین:
مستانه مهاجر
پردیس سینمایی کورش

پردیس سینمایی کورش

تهران - بزرگراه شهید ستاری - نبش پیامبر مرکزی - شماره ۵۷

۴۴۹۷۱۹۳۰-۴۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

صحرا کریمی در سال ۱۳۶۵ از پدر و مادر مهاجر افغانستانی در ایران به دنیا آمد. او در ۱۵ سالگی در دو فیلم ایرانی ایفای نقش کرد و پس از آن علاقه‌مند به سینما شد.او کشور اسلواکی مهاجرت و در رشته سینما تا اخذ مدرک دکترای کارگردانی تحصیل کرد. کریمی در کارنامه‌اش ساخت سی فیلم کوتاه داستانی و مستند سرا دارد. او پس از ۱۰ سال به کابل بازگشت و در افغانستان دو مستند را کارگردانی کرد. «حوا، مریم، عایشه» اولین فیلم بلند سینمایی صحرا کریمی است که با بازیگران افغانستانی و به طور کامل و مستقل در کابل فیلم‌برداری شده است.

خانه هنرمندان

به عنوان یک فیلم‌ساز زن از افغانستان با خود عهد کردم وقتى به کشورم بازگشتم روایت‌گر داستان زنانی از سرزمینم باشم که قصه‌هایشان در پشت کلیشه‌های رایج گم شده‌اند. قصه زنانی که کنارشان زندگى مى‌کنم و در موقعیت‌های مختلف سنی و اجتماعی و تحصیلی نسبت به خودشان و سرنوشت‌شان منفعل و بی‌تفاوت نیستند و همیشه راهی پیدا می‌کنند، برای ایجاد تغییری هر چند کوچک. قصه‌های واقعی و از درون افغانستان، خارج از هرگونه شعارزدگی. به بیشتر شهرها و روستاهای دور دست افغانستان سفر کردم تا بیشتر و بهتر با داستان آن‌ها آشنا شوم. حوا، مریم، عایشه سه زنی هستند از کابل و هر کدام از این زنان در موقعیت و وضعیتی قرار دارند،حوا از خانواده‌ای سنتی، مریم زنی تحصیل کرده و روشنفکر و عایشه دختر جوان از قشر متوسط جامعه است. آن‌ها سعی دارند به هر طریقی شده در مقابل جامعه مرد‌سالارى تحمیل شده، سر تعظیم فرود نیاورند. تصمیم هر یک از این زنان در واقع نوع مبارزه و تلاش آنان را برای تسلیم نشدن نشان می‎دهد. هدف من روایتی صادقانه از زندگی زنانى است که صدایى ندارند، تا بلکه تغییرى ایجاد شود

*

code