یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
خاکستر و برف

خلاصه داستان

احسان پس از 25 سال به ایران بازمی‌گردد تا با بهترین دوست خود که زندگی‌اش را مدیون اوست برای آخرین بار تجدید دیدار کند. همین مساله اتفاقات ناخواسته دیگری را برای او رقم می‌زند.
کارگردان:روح‌الله سهرابی
تهیه‌کننده:
فرهاد گلی
فیلمنامه‌نویس:
بازیگران:
کامبیز دیرباز
،
میترا حجار
،
قربان نجفی
،
سیامک ادیب
،
باقر صفانور
،
ژیلا شاهی
،
مسعود عبدی‌نژاد
،
رویا لقمانی
،
اسماعیل زنگ
،
مهدی شیردل
،
مهدی سجادپور
،
حسین مسلمی
مدیر فیلم‌برداری:
عارف نامور
مدیر صدابرداری:
ابراهیم ایرج‌زاد
تدوین:
نقی نعمتی
جوایز:
نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی اول از سی و یکمین جشنواره فیلم فجر
،
برنده دیپلم افتخار بهترین کارگردانی از بخش تجلی اراده ملی
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
سینما فرهنگ

سینما فرهنگ

تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت

۲۲۶۰۱۲۰۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی کورش

پردیس سینمایی کورش

تهران - بزرگراه شهید ستاری - نبش پیامبر مرکزی - شماره ۵۷

۴۴۹۷۱۹۳۰-۴۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی کورش

روح‌الله سهرابی در ۱۶ سالگی اولین فیلم بلند خود با نام «بازگشت» را نوشته و کارگردانی کرد. پس از آن فیلم‌های کوتاه زیادی را ساخت که برخی از آن‌ها مانند «نردبان»، «خورشید دوباره می‌دمد» و… جوایز متعددی را از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی دریافت کرد. سهرابی در کنار ساخت فیلم، چندین کتاب با موضوعات اجتماعی و ادبی نیز تألیف کرده که از آن جمله می‌توان به «وجدان روشنفکر یا تعصب وجدان؟!»، «تگرگ در کویر»، «خاک خورشید خدا» و… اشاره کرد.
«خاکستر و برف» اولین فیلم سینمایی سهرابی است.او ضمن تدریس در رشته فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی، از حدود سه سال پیش، در سمت قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیز مشغول به کار است.

پردیس سینمایی کورش

گاه مرز رنگ‌ها، ناپیداست. گاهی سیاهِ سیاه و گاه سفیدِ سفید. گویی مرز نگاه خاکستری و نگاه سفید نیز دچار ناپیدایی شده است. زلال انسانی آلوده است و این آلودگی خبر از اندوه عمیقی دارد. کسی اما حواسش نیست. کسی حتی توجهی نمی‌کند. چه کسی راست می‌گوید و چه کسی دروغ؟! اصلاً راست و دروغ یعنی چه؟! مگر امروزه، همه چیز در منیّت و خودبینی خلاصه نمی‌شود؟! اما همین هم نیست. تمام درد امروز ما انگار از یک چیز است و آن چیزی نیست مگر فراموش کردن مرزهای مهم انسانی‌مان. برای دستیابی به چیزی کوچک، چه چیزهای بزرگی را که از دست نمی‌دهیم. برای حفظ حریم تعریف شده خود، چه حرمت‌هایی را که نمی‌شکنیم و چه مرزهایی را که به هم نمی‌زنیم! رنج اشتباه به کنار. رنج غربت‌هایی که فراموش شد به کنار! رنج انتظارهایی کشنده و طاقت‌فرسا به کنار و رنج آرزوهایی که بر خاک شد به کنار. سنگینی نگاهِ بعضی که دیروز سنگرِ عافیت گزیدند و امروز لنگرِ منفعت انداخته‌اند را چگونه باید تحمل کرد؟! قلب انسان گاهی آبستن آلامِ عمیقی است. گاهی درد‌هایمان درمان دارد و گاه ندارد. هنوز همه سردرگمیم. هنوز که هنوز است بیدار نشده‌ایم! یادمان رفته، همه دره‌ها و کوه‌هایی را که خوابیده بودیم و بر دوشِ بیداردلان پیمودیم. هر چه بود، بود و هر چه هست، هست. اما یادمان باشد تمام سوزِ این عشق، بر دل آنانی نشسته است که عاشق شدن را دوباره معنا کردند. مبادا مرزِ به هم ریخته نگاه ما، مرزِ به هم ریخته ذهنمان نیز باشد. مبادا فراموشی را ادامه دهیم! راه درازی در پیش است، مبادا از خود دور و دورتر شویم.
خاکستر و برف، ترجمه دلدادگی است. پیغام عشق و زیبایی است. معنای صبری است که مظلومانه سکوت کرده است. فیلم‌نامه‌ای که از باوری عمیق شروع شد، به تحقیق و پژوهش چند ماهه کشید، چندین و چند اصلاحیه تحمل کرد و به آنچه امروز هست، رسید. اما بی‌شک جای بهتر شدن داشت، چنان‌که  هر فیلم‌نامه‌ای نیز چنین است. امید، که نقدهای دوستان، بار تجربیاتم را سنگین‌تر کند تا در آثار بعدی، کمتر دچار نقص و خلأ شوم.

 • رامین
  ۸ خرداد ۱۴۰۱

  بد نبود حداقل ازدیدنش پشیمون نشدم .

 • علی مصطفی
  ۸ خرداد ۱۴۰۱

  چرا این فیلم اینقدر دیراکران شده؟ یادداشت دکترمعتمدی باعث شد برم این فیلم رو ببینم و چقدر
  خوشحال شدم که فرصت گذاشتم و رفتم دیدم . امیدوارشدم به فیلمسازهای تازه نفس. فقط نمی دونم
  چرا همچین کارگردان خلاق و توانمندی مشغول مدیریت شده به نظرم توکشور ما به اندازه کافی ازهر سوراخ سنبه ای یه مدیر می آد بیرون دیگه واقعا یه فردی مثل سهرابی کاش تمرکز کنه رو فیلمسازی خیلی لحظه های فیلم انصافا عالی و دلچسب بود مطمئن هستم کار بعدیش می تونه بهتر باشه باید سینماهاش رو بیشتر کرد تا افراد بیشتری بتونن چنین فیلم درخشانی رو ببینن

 • A.hajilo
  ۸ خرداد ۱۴۰۱

  ممنون از عوامل وکارگردان فیلم ، واقعا فوق العاده بود به نظرم کارگردانهاى بزرگ خوبه یه کم از این فیلمساز جوون یاد بگیرن… آدم رو یاد فیلمهاى اروپاى شرقى و بویژه آثار کیشلوفسکى مى ندازه.. کاش رو فیلمنامه ش بیشتر دقت مى شد ولى انصافا فضاها و کارگردانى وبازیها عالى یه .. عالى

*

code