چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
رئیس‌الوزرا

خلاصه داستان

این مستند روایتی از زندگی احمد قوام السطنه است، شخصیت خاکستری تاریخ سیاسی ایران. مردی که با وجود دستاوردهای بزرگ سیاسی، هیچ‎گاه پیش چشم مردم ایران قهرمان نبود.
کارگردان:سید محمدرضا هاشمیان
تهیه‌کننده:
سید محمدرضا هاشمیان
مدیر فیلم‌برداری:
امیر موسوی
تدوین:
اوژن سید اشرفی
پردیس سینمایی گلستان

پردیس سینمایی گلستان

شیراز - ابتدای پل معالی‎آباد - جنب ایستگاه مترو

۰۷۱-۳۶۳۶۶۲۵۰۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
تماشاخانه پارس

تماشاخانه پارس

بلوار جمهوری اسلامی، چهارراه فرهنگیان

۰۳۴-۳۲۱۱۹۳۸۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
هنروتجربه بابل

هنروتجربه بابل

بابل - میدان هلال احمر - مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی

۰۱۱۱-۳۲۳۳۷۳۳۸

اطلاعات بیشتر
هنروتجربه بابل

سید محمدرضا هاشمیان کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است. او تاکنون مستندهایی چون «سبز ،سپید ،سرخ» و«شناسنامه» را کارگردانی کرده‌است که در جشنواره‌های مختلف موفق به کسب جوازی شده‌اند.
این کارگردان مستند«رئیس الوزرا» را در سال ۱۳۹۵ مقابل دوربین برد. این مستند در دهمین جشنواره سینما حقیقت و بخش مسابقه مستند سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و نامزد سیمرغ بلورین بهترین دستاورد فنی و هنری برای پژوهش فیلم شد.

هنروتجربه بابل

نکته اول: روزی که تحقیقات اولیه فیلم را شروع کردم، می‌دانستم که قرار است راجع به شخصیتی فیلم بسازم که خیلی‌ها او را فراماسونر، جاسوس، خیانتکار و رشوه بگیر می دانند و خیلی‌های دیگر سیاستمدار برجسته قرن بیستم ، ناجی آذربایجان و قهرمان ملی …از نظر طرفداران سلطنت او دشمن تاج و تخت بود و از نظر ملیون دشمن مصدق … از منظر انقلابیون مستبد و خونریز و مهدور‌الدم از نظر روحانیت….اما با این‌همه اساتید تاریخ و سیاست او را سیاست‌مداری حافظ منافع ملی معرفی می‌کردند. حالا با این پیش فرض باید راجع به قوام فیلم می‌ساختم ….فیلمی منصفانه که همه طرف‌ها را اقناع کند.

نکته دوم: از وقتی کار شروع شد می‌دانستم قرار نیست اتفاق خاصی برای فیلم بیافتد …با وجود این‌همه شخصیت تاریخی اثرگذار،قهرمانان ملی، علما، دانشمندان و…اساسا همین‌که اجازه و بودجه ساخت فیلم را در یک مرکز دولتی دادند باید کلاهم را  بالا بیاندازم و نهایت به یکی دو اکران در محافل خصوصی دل خوش کنم …بعد هم بایگانی و خلاص!!!

نکته سوم: الان که دارم این چند خط را  می‌نویسم تمام معادلات ذهنی‌ام به‌هم ریخته‌است …فیلم در جشنواره حقیقت دیده شد، نامزد شد و مستحق جایزه … بخش مسابقه مستند فجر پذیرای فیلم«رئیس الورراء» شد و نامزد سیمرغ بلورین و حالا اکران در گروه هنروتجربه.

نکته آخر: برای کلام آخر چیزی بهتر از جمله خود قوام به نظرم نمی‌رسد …شاید بغضی که در جملات او در روز استیضاحش در مجلس بود ، دارد کار را جلو می‌برد.
«بالاخره روزی خواهد رسید که مردم بی‌غرضی در این مملکت اوراق تاریخ را ورق بزنند و از میان سطور آن، حقایق مربوط به زمان ما را بخوانند ….من می‌روم و تاریخ ایران قضاوت خواهد کرد که به روزگار این مملکت چه آمده‎است و به پاداش فداکاری‌های خادمین این مملکت چه رفتاری شده است.»

*

code