جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
FA EN

خلاصه داستان

سور بز درباره‌ی کودکی است که در زندگی با یک فقدان بزرگ روبه‌رو می‌شود و به شیوه‌ی خودش با آن کنار می‌آید.
کارگردان:سعید زمانیان
تهیه‌کننده:
حسن محمدی – غلامرضا احمدی
فیلمنامه‌نویس:
بازیگران:
توماج دانش بهزادی – سپیده دستینه – یزدان کوکبی صبا
مدیر فیلم‌برداری:
پویان آقا بابایی
مدیر صدابرداری:
محمد حبیبی
تدوین:
پویان آقا بابایی
جوایز:
1.برنده جایزه بهترین فیلمنامه کوتاه از جشنواره Independent Shorts Awards در کشور امریکا 2.برنده جایزه بهترین فیلمنامه کوتاه از جشنواره Independent Talents International Film Festival در کشور امریکا 3.برنده جایزه بهترین فیلمنامه کوتاه از جشنواره Rome Independent Prisma Awards در کشور ایتالیا 4.حضور در فینال و کاندید در یافت جایزه بهترین فیلمنامه کوتاه Changing Face International Film Festival در کشور استرالیا 5.حضور در نیمه نهایی جشنواره Sunday Shorts Film Festival در کشور انگلستان 6.حضور در نیمه نهایی جشنواره Indie Visions Film Festival در کشور امریکا 7.حضور در جشنواره VI International Film Festival Golden Frame در کشور اکراین 8.حضور در هجدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم آلمریا اسپانیا 9. حضور فیلم در هفدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم داکا و دریافت دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه معناگرا 10.حضور در هجدهمین دوره جشنواره بین المللی کینو فیلم منچستر در کشور انگلستان 11.حضور در دهمین جشن فیلم کوتاه مستقل خانه سینما و نامزد دریافت سه جایزه 12.حضور در سی و ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 13.حضور در چهل و نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم رشد 14.حضور در بیست و یکمین دوره جشنواره لند شات در کشور آلمان 15 حضور در چهار دهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تائوس در کشور امریکا 16. برنده جایزه بهترین فیلمنامه کوتاه از جشنواره کوئین پالم در کشور امریکا 17. حضور در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر 18.حضور در فینال دهمین جشنواره فیلم پاریس در کشور فرانسه 19-حضور در جشنواره MEME PAS PEUR International Film در کشور فرانسه 20- حضور در جشنواره فیلم yala در کشور نپال
سور بز

سعید زمانیان

نویسنده و کارگردان

متولد ۱/۱/۱۳۶۴-تهران

سوابق تحصیلی

فارغ التحصیل کارشناسی ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد تنکابن

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش از دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

دانش آموخته انجمن سینمای جوانان ایران

 

او فعالیتش را از سال ۸۴ در عرصه تئاتر به عنوان نویسنده و کارگردان نمایش آغاز کرد وبا نمایش های من و هزار تو ، برگ و باد و سمفونی روی گذاره های آتشفشان  در دوره های دهم و یازدهم جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی حضور داشت. از سال ۸۷ به عنوان تهیه کننده ، مستندهای خانه ظهیرالاسلام ، فرهنگنامه و ۱۹۴۲ را تهیه کرد.  همچنین از سال ۹۵ به عنوان نویسنده و کارگردان وارد عرصه فیلم کوتاه شد و تاکنون دو فیلم کوتاه شکارچی نهنگ و سور بز را ساخته و فیلمنامه های کوتاه گل بازی ، مرثیه ایی برای لیلا و مثل یک راز و کمال الملک و گل بازی را نوشته است. که با آنها بیش از سی و پنج حضور در جشنواره های داخلی و بین المللی را تجربه کرده و موفق به دریافت هشت جایزه بین المللی فیلمنامه کوتاه و فیلم شده است

سور بز

یاداشت کارگردان

فیلمنامه‌ی سور بز درباره‌ی کودکی است که در زندگی با یک فقدان بزرگ روبه‌رو می‌شود و به شیوه‌ی خودش با آن کنار می‌آید.

ایده‌ی اولیه‌ی این فیلمنامه از یک خاطره‌ی کهنه در دوران کودکی‌ام سرچشمه گرفت و آغشته به عنصر خیال و روایت سینمایی شد.

همه‌ی ما در زندگی تجربیاتی داریم که می‌توانند دستمایه‌ی اولیه‌ی یک اثر قرار گیرند. البته فکر می‌کنم گذشت زمان کمک می‌کند تا شما بتوانید با نگاهی موشکافانه و به دور از هیجانات و احساسات لحظه‌ای یک حادثه را تحلیل و بررسی کنید.

در رابطه با فیلم‌ سور بز موضوع پرداختن به رابطه‌ی ترومای کودکی و مرگ آگاهی به عنوان یک حقیقت و تاثیر رفتارهای جمعی ناآگاهانه و خشونت بار بر کودک، اهمیت پیدا کرد.

سوال اینجاست که کودکان‌ در چه سنی مرگ را درک می‌کنند؟

روان‌شناسان معتقدند که کودک خردسال، بدون در نظر گرفتن این‌که از لحاظ نظری توانایی درک مرگ را دارد یا نه، اصل مطلب را درمی‌یابد.

بر اساس تحقیقات، کودک از دوسالگی می‌تواند خود را از محیط متمایز کند و زنده را از غیرزنده تشخیص دهد. همین طور که کودک میان آگاهی و ناآگاهی و میان خواب و بیداری در نوسان است، برداشتی از این دو وضعیت پیدا می‌کند. چیزی که در مورد کابوس دیدن و ناگهانی برخواستن کودک را به وحشت می‌اندازد نیستی است. چون کودک ابتدا از طریق خواب با مفهوم مرگ آشنا می‌شود و حالت خواب نزدیک‌ترین تجربه‌ی کودک به عدم هشیاری است و تنها سرنخی است که کودک در دست دارد تا معنای مرگ را دریابد. بسیاری از درمان‌گران بالینی معتقدند ترس از مرگ عامل مهم بی‌خوابی در کودکان و بزرگسالان است.

از طرفی دیگر، همان‌طور که می‌دانید آیین و اسطوره قدمتی به اندازه‌ی عمر انسان دارد. اما در جوامع توسعه‌یافته‌ی بشری سعی شده است تا جای ممکن اجرای این مراسم‌ها شکلی متناسب با فرهنگ امروزی جامعه بگیرد.

در این فیلمنامه تلاش می‌شود با نگاهی روان‌کاوانه به یک رفتار اجتماعی به ظاهر کم‌اهمیت، ساده و روزمره پرداخته شود که ممکن است در هرکودکی ایجاد تروما کند و او را در سال های پیشِ رو با بحران‌های متعدد روحی و روانی روبه‌رو کند. عمیقاً معتقدم بچه‌ها هیچ‌وقت هیچ‌چیز را فراموش نمی‌کنند!

فیلم سور بز در مورد یک نمونه از همین تروماهای دوران کودکی است که بر اساس یک رفتار نا آگاهانه اجتماعی رنگ آیین، اسطوره و تاریخ گرفته و در منطقه خاورمیانه تبدیل به یک تجربه مشترک تلخ انسانی در کودکی همه ما شده است. و شاید ریشه این همه خشم،نفرت و خشونت.

تولید فیلم و ایجاد پرسش، برای من یک تجربه‌ی شخصی و بازی لذت‌بخش است و من از همه‌ی عوامل و بازیگران‌ام، که در طول این پروژه‌ی سخت من را تحمل و همراهی کردند، سپاسگزارم حتما که بدون حضور تک تک شان امروز چیزی برای ارائه وجود نداشت.

*

code