چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱
FA EN
ماهکان
خرید بلیت

خلاصه داستان

"خانواده ای که برای نجات جان پدر، دختربچه خود را مجبور به گردن گرفتن قتل می‌کند."
کارگردان:حسام حسینی، عباس حسین زاده
تهیه‌کننده:
حسین فلاح
فیلمنامه‌نویس:،
بازیگران:
بهار حسین زاده
،
علی محمد رادمنش
،
میثم دامن زه
،
فاطمه رادمنش
،
شراره منصور آبادی
،
رسول شهسواری
،
علی رضا رشیدی
،
آنیسا قره داغی
،
علی حسین زاده
،
میلاد اشکالی
،
مهزیار میرکریمی
،
فریبا عطایی و حسین فلاح
مدیر فیلم‌برداری:
سید محمدرضا سجادیان
مدیر صدابرداری:
حسن شبانکاره
تدوین:
پویان شعله ور
جوایز:
) حضور فیلم کوتاه ماهَکان در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران. ۲) حضور فیلم کوتاه ماهَکان در چهاردهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه رضوی. ( کاندید بازیگر زن برای شراره منصور آبادی. ) ۳) حضور فیلم کوتاه ماهَکان در هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه نهال. ( تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی برای حسام حسینی و عباس حسین‌زاده. تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم برای حسین فلاح. تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری برای سید محمد سجادیان. دیپلم افتخار بهترین طراحی لباس برای لیلا طاهری. دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن برای بهار حسین‌زاده. ) ۴) حضور فیلم کوتاه ماهَکان در یازدهمین دوره جشن مستقل ایسفا. ( کاندید بهترین کارگردانی برای حسام حسینی و عباس حسین‌زاده. کاندید بهترین طراحی صحنه برای حسام حسینی. ) ۵) حضور فیلم کوتاه ماهَکان در چهارمین دوره طنین مسجد. ( دیپلم افتخار بهترین فیلم برای حسین فلاح. ) ۶) حضور فیلم کوتاه ماهَکان در هفدهمین دوره جشن تصویر سال.
ماهکان

حسام حسینی، متولد ۱۳۷۰ از استان کرمان، درجنوب شرقی کشور ایران متولد گردید. وی مدرک دیپلم “کارگردانی سینما” را، در سال ۱۳۸۹ از هنرستان هنرهای زیبای پسران استان کرمان دریافت کرد. پس از آن، سال ۱۳۹۱ وارد دانشکده سینما و تئاتر گشت، و مقطع کارشناسی “طراحی صحنه” را گذراند. و اکنون مشغول به تحصیل در رشته “کارگردانی نمایش” در مقطع کارشناسی ارشد است. او اولین فیلم کوتاه داستانی خود را با نام “ماهَکان” به نویسندگی و کارگردانی مشترک با آقای عباس حسین زاده، در اواخر سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۱) ساخت. او اکنون به همراه همکارش مشغول به ساخت فیلم کوتاه جدیدی به نام “سفید رون” است.
عباس حسین زاده، متولد ۱۳۶۹ از استان کرمان، درجنوب شرقی کشور ایران متولد گردید. وی مدرک دیپلم “کارگردانی تئاتر” را، درسال ۱۳۸۶ از هنرستان هنرهای زیبای پسران استان کرمان دریافت کرد. پس از آن، سال ۱۳۸۷ وارد دانشگاه آزاد واحد بوشهر گشت، و مقطع کارشناسی “کارگردانی سینما” را گذراند. او اولین فیلم کوتاه داستانی خود را با نام “ماهَکان” به نویسندگی و کارگردانی مشترک با آقای حسام حسینی، در اواخر سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۱) ساخت. او اکنون به همراه همکارش مشغول به ساخت فیلم کوتاه جدیدی به نام “سفید رون” است.

ماهکان

آثار رئالیستی همیشه به گونه ای هستند که با زیست انسان ها در ارتباط بوده و همین امر سبب ایجاد رابطه مستقیم با تاثیرگذاری فزون تر برای ارائه احساسات و گاهی آموزش در جهت همراه کردن مخاطبان از طریق سرگرمی می باشند.

از آنجایی که درام اجتماعی در دسته آثار رئالیستی قرار گرفته این امر را محقق ساخته تا ریشه های خشونت حاکم بر جامعه با بیانی صریح و تاثیرگذار مورد بررسی قرار گیرد. فیلم نامه « ماهکان » در ژانر درام اجتماعی بیان و دغدغه ی قشر کودکانی است که، به عنوان قربانیان آسیب های اجتماعی در همه جوامع می باشند. از آنجایی که این فیلم نامه دغدغه نویسندگان آن بود. بر آن شدیم تا در ساخت این اثر به صورت مشترک همانطور که در نویسندگی آن سهیم هستیم در کارگردانی این اثر هم در کنار هم باقی بمانیم. هدف از ساخت این فیلم با ساده کردن موضوع و انتخاب مدیوم فیلم کوتاه، قصد در نشاندن دادن یکی از مسائل و چالش‌های بزرگ اجتماعی کشوردررابطه با کودکان ودنیای اطرافشان است.

*

code