شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
FA EN
مجموعه فیلم‌های محمد شیروانی

خلاصه داستان

«دایره» (1377) : روایت‌گر داستان پیرمردی است که  از زندگی تکراری خسته شده و برای خلاصی از این وضعیت یک روز پا را از این دایره ملال آور فراتر مى گذارد و به اقدام عجیبى دست می زند که از کودکی در آرزوی آن بوده است.// «کاندیدا» (1378): روایت مادری است که عکس پسر جوانش را در میان دختران عمدتا دانشجو دست به دست می چرخاند و از آن‌ها یک خواستگاری غیابی و غیرمعمول می‌کند. //«کادو» (1379) پدری به‌ همراه پسرش که معلولیت ذهنی دارد، برای پیدا کردن کار به تهران آمده اما وجود پسر مانع  دستیابی به شغل و امرار و معاش او می‌شود.// «گیلاس‌هایی که کمپوت شدند» (1380) : زن جوانی همسرش را در جنگ از دست داده اما حذف فیزیکی همسرش به حذف او از ذهنش منتج نشده‌است.// «کنسرو ایرانی» (1380):روایت دختر جوانی است که در یک آسانسور گیرافتاده و جریان فیلم از خلال مکالمات تلفنی او با مردى كه براى نجاتش آمده رقم می خورد. بدون آن‌كه هر دو هم را ببينند.//«شهر آرام»(1384):یک ویدئوی تجربی است که دوربین‌های كنترل ترافیک شهری را هم‌چون یک سازه تصویرگر به‌کار می‎گیرد و در یک وحدت زمانی، به حضور یک زن مضطرب در یک بزرگراه واكنش نشان می‎دهند.// «خیام» (1387): این فیلم با نگاهی به اندیشه‌های عمرخیام شاعر بزرگ ایرانی ساخته شده‌است.// «در پوست خود نمی‌گنجیم» (1393): این فیلم درباره تعدادى ناشنوا است كه به شهر بازى مى روند تا پوست تنگى كه تن‌شان را احاطه كرده بتركانند.
کارگردان:محمد شیروانی
جوایز:
«دایره»: نمایش در جشنواره کن/«کاندیدا»:جایزه بزرگ جشنواره بین المللی فیلم مارسی
،
برنده بهترین فیلم کوتاه جشنواره فیلم‌های دفاع مقدس// «گیلاس‌هایی که کمپوت شدند»:جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره فجر
،
بهترین فیلم کوتاه جشنواره تهران
،
بهترین فیلم‎نامه اقتباسی از نگاه فیلم‎نامه‎نویسان//«کنسرو ایرانی»: برنده جایزه بزرگ بهترین فیلم کوتاه جشنواره بین المللی ژنو
،
جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم کراکو
،
جایزه ویژه هیات داوران جشنواره آرشیپالگو
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی چارسو

پردیس سینمایی چارسو

تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع پل حافظ

۶۶۷۲۴۴۴۴

اطلاعات بیشتر
هنروتجربه بابل

هنروتجربه بابل

بابل - میدان هلال احمر - مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی

۰۱۱۱-۳۲۳۳۷۳۳۸

اطلاعات بیشتر

محمد شیروانی سال ۱۳۷۶ اولین فیلم کوتاه خود«دایره» را کارگردانی کرد. این فیلم در سال ۱۳۷۷ منتخب منتقدان بین‌المللی جشنواره کن شد.  فیلم‌های او در بیش از ۴۰۰ جشنواره بین‌المللی از جمله کن، برلین، رتردام، ساندنس، لوکارنو، تورنتو، ترایبکا، بوسان و … به نمایش درآمده و جوایزی را دریافت کرده‌اند. شیروانی در کنار فعالیت سینمایی خود، «ورکشاپ سینمای آلترناتیو» را در سال ١٣٩١ پایه گذارى کرد تا به‌واسطه آن بتواند از استعدادهاى جوان کشور حمایت کند. این کارگردان در خرداد ۱۳۹۴در اعتراض به عدم نمایش فیلم‌هایش در ایران، همه فیلم‌های سینمایی و غیر سینمایی خود را روی وب‌سایت شخصی‌اش قرار داد.او قصد دارد امسال اولین فیلم بلند سینمایی خود را کارگردانی کند.

 

 

 

 

 

*

code