یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
من یوسفم مادر
خرید بلیت

خلاصه داستان

تصور کن که مجبور به شرکت در جنگی بشوی که به آن ایمان نداشته باشی. این داستان واقعی یوسف جوان بغدادی است که برای اینکه در جنگ صدام علیه ایران شرکت نکند مجبور میشود خودش را ۲۱ سال مخفی کند. فیلم روایت سه روز آخر این بیست و یک سال سخت و طاقت فرسا است برای یوسف و مادرش، هنگامی که مجسمه صدام در بغداد سقوط می کند
کارگردان:محمدرضا فرطوسی
تهیه‌کننده:
رزاق موسی‌پور و محمدرضا فرطوسی
فیلمنامه‌نویس:
بازیگران:
زهره الربیعی
،
عباس غزالی
،
حمیده موسوی
،
احمد حیدری
،
حمید حمیدی
مدیر فیلم‌برداری:
رضا عبیات
مدیر صدابرداری:
علی علوی
تدوین:
فرید دغاغله
جوایز:
رنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم خاورمیانه و شمال آفریقا در هلند برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشگران جشنواره فیلم خاورمیانه و شمال آفریقا در هلند برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم های مستقل برازیلیا برنده جایزه نخل نقره ای از جشنواره بین المللی فیلم مکزیمو سیتی منتخب جشنواره بین المللی فیلم سینه کوئست آمریکا منتخب جشنواره بین المللی فیلم شارجه - امارات منتخب جشنواره فیلم های عربی دوبلین - ایرلند منتخب جشنواره بین المللی فیلم دهلی - هندوستان منتخب جشنواره بین المللی فیلم سودان منتخب جشنواره بین المللی فیلم فیلیموس پاکستان منتخب جشنواره بین المللی فیلمهای حقوق بشر کره جنوبی منتخب جشنواره بین المللی فیلم بولیوی
من یوسفم مادر

 

محمدرضا فرطوسی، نویسنده، کارگردان، دانش آموخته سینما و از شاگردان زنده‌ یاد “عباس کیارستمی” میباشد. فیلم های وی مورد توجه ویژه جشنواره های بین المللی فیلم قرار گرفته و تاکنون با آثار خود، جوایز متعددی را از جشنواره های جهانی دریافت کرده است.

محمدرضا فرطوسی در سال ۲۰۱۰ توانست نشان سازمان جهانی آیسسکو را به دست بیاورد و در همان سال برای نمایش فیلم هایش به مقر اروپایی سازمان ملل دعوت شد. همچنین فیلم های فرطوسی در بسیاری از مراکز علمی و فرهنگی معتبر جهانی چون دانشگاه لندن، دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند. دانشگاه آمریکایی قاهره، دانشگاه گوتنبرگ سوئد، موزه ملی بریطانیا، خانه فرهنگ جهانی پاریس، موزه ملی استونی و… به نمایش درآمده اند.

من یوسفم مادر

جنگ برای من به عنوان یک خرمشهری که در سالهای ابتدایی جنگ به دنیا آمدم و با صدای جنگنده ها به مدرسه رفتم و با پیامدهایش زندگی کردم، فقط هشت سال طول نکشید. بلکه تا به امروز در من ادامه دارد و از هر روزنه ای بیرون میزند و خود را نشان میدهد. در اغلب فیلم های کوتاه و مستندی که ساختم سعی کردم به جنگ و پیامدهای متعدد آن توجه کنم تا اینکه در فیلم من یوسفم مادر تصمیم گرفتم جنگ را از زاویه دیگری ببینم. این بار از زاویه دشمن.

*

code