شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱
FA EN
«نُه/ THE NINE»

خلاصه داستان

عکاس جوان و مرموزی سالانه هشت جوان را انتخاب کرده و به منطقه‌ای دورافتاده می‌برد تا آیین سالانه‌اش را به جا بیاورد. شخصیت‌های قصه اما از سرنوشت هولناکی که انتظارشان را می‌کشد، بی‌خبر هستند.
برچسب‌ها:
کارگردان:شاهین رشیدی
تهیه‌کننده:
شاهین باباپور
،
شاهین رشیدی
فیلمنامه‌نویس:
بازیگران:
شاهین رشیدی
،
سارینا ترقی
،
حامد ناوشکی
،
مایا غضنفری
،
نصیر محمد رضایی
،
شقایق فتحی
،
ادیب وکیلی
،
سارینا رزاق
،
امیرمحمد رجبی
،
مهدی دراج
،
مهدی باقری فارسانی
،
ریحانه جمشیدی
،
هلیا باقری فارسانی Tهستی باقری فارسانی
مدیر فیلم‌برداری:
امیر طیبی
تدوین:
شاهین رشیدی
سینما فرهنگ

سینما فرهنگ

تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت

۲۲۶۰۱۲۰۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی کورش

پردیس سینمایی کورش

تهران - بزرگراه شهید ستاری - نبش پیامبر مرکزی - شماره ۵۷

۴۴۹۷۱۹۳۰-۴۰

اطلاعات بیشتر
سپیده

سپیده

تهران،خیابان انقلاب، نبش وصال

۶۶۴۰۵۵۷۴-۶۶۴۱۷۶۷۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی اطلس

پردیس سینمایی اطلس

مشهد،بزرگراه کلانتری، میدان حافظ، بازار بزرگ اطلس

۳۳۰۰۱

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی شمیران

پردیس سینمایی شمیران

تهران- اقدسیه-بزرگراه ارتش

۴۰۲۲۰۲۵۹

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی شمیران

شاهین رشیدی فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی از دانشکده هنرومعماری تهران است.او کارگردانی فیلم‌های کوتاهی چون «دنیا تمام می‌شود» و «الکلی» را در کارنامه دارد و با آثاری چون فیلم کوتاه «تاوان»،«کلافگی» و سریال «پسر و دریا» در زمینه تدوین،صداگذاری،طراحی و ترکیب صدا همکاری داشته‌است.

پردیس سینمایی شمیران

نزدیک به چهار سال قبل در شمال ایران، مکانی بکر و دست نخورده که بافت جنگلی و مخوف آن تماما حفظ شده بود ، برای ساخت یک فیلم ذهنم را درگیر خودش کرد. لوکیشنی کاملا مناسب که در عین زیبایی‌های فضای جنگلی‌اش می‌توانست ایجاد ترس و اضطراب کند.

ایده اولیه این فیلم از علاقه شخصی من به عکاسی و موسیقی نشات گرفت که رفته رفته تبدیل به قصه و در نهایت فیلم‌نامه شد.

بستر اصلی داستان با وجود این‌که به جنگ جهانی دوم مربوط است، آمیخته با تخیل و فضای ذهنی من به عنوان نویسنده ، ناخداگاه به سمت یک خانواده دانشمند آلمانی و مورد اعتماد هیتلر سوق پیدا کرد که آزمایشگاهی مجهز برای تحقیقات‌شان در خصوص کمک به نازی‌ها در جنگ جهانی دوم ، به شکلی زیرزمینی و در بافت روستایی دور افتاده تاسیس کرده‌اند.

با گذشت نزدیک به صد سال از جنگ‌های جهانی،فجایع آن برای همه تلخ به شمار می‌رود و با این‌که بسیاری از  اتفاقات غیر انسانی آن ، پس از گذشت چند نسل، هنوز  فاش نشده‌است، می‌توان سمت و سوی آن‌ها را حدس زد؛ هم‌چنین با تاثیراتی که جنگ بر روی خوراک، روابط اجتماعی ،آموزش ، روان و نیاز‌های اولیه انسان گذاشت بعد از جنگ جهانی دوم ترویج خرافات در تمام دنیا به خصوص اروپا به شدت قوت گرفت و این عوامل برای پیچیده شدن شرایط بی تاثیر نبود. خرافه‌هایی که بعضا تاکنون نیز شاهد آن‌ها هستیم.

محوریت فیلم سینمایی « The Nine»، حدس و گمان‌هایی در راستای همین فجایع است که با وجود ساختگی بودن ، می‌توان با آن هم‌ذات پنداری کرد.

استفاده از نشانه‌های ساده مانند تکرارکه اگر چه به تنهایی اتفاقی گذرا است اما در قالب یک فیلم ترسناک تاثیر قابل توجهی دارد و تاکید بر المان‌های مختلف که شاید ما در زندگی روزمره به سادگی از کنارشان عبور می‌کنیم اما همین اتفاقات و نشانه‌ها ممکن است جرقه آتشی باشد در انبار پنبه، و باعث فجایع بزرگی شود.

این فیلم به صورت بازی گونه پیش می‌‌رود و این دلیلی است که در نیمه آغازین فیلم مخاطب را با خود هم‌سو می‌کند زیرا این حس برایشان ایجاد می‌شود که می‌توانند عکس العمل شخصیت محوری داستان را حدس بزنند درحالی که این خود قسمتی از بازی است که شخصیت محوری را ساده بپنداریم با ایجاد اختلافاتی در فضاسازی بین نیمه اول و دوم کار ، که از فضای بازی گونه وارد فضای جنایی اثر می‌شویم، معماهایی که در بخش اول کار مخاطب به راحتی از کنارشان عبور می‌کرد ، در بخش دوم مانند تکه‌های پازل کنار هم قرار می‌گیرد و درگیری ذهنی و در نتیجه جذابیت ایجاد می‌کند.

فیلم سینمایی« The Nine»اثری تجربی و مستقل بوده و با استفاده از بازیگران تئاتری و ایجاد فضایی مشابه تئاتر در پشت صحنه ، طراحی میزانسن ، دکوپاژ و فیلم‌برداری با شیوه‌های متفاوت غیر معمول در مدیوم سینما ، سعی داشته در عین تجربی بودن ، فیلمی ‌جذاب و معماگونه برای مخاطبان، به خصوص علاقه‌مندان به آثار هنری و تجربی، بر روی پرده سینما بیاورد.

*

code