پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
FA EN
پسرانی با گوش‌های شکسته

خلاصه داستان

روايت بلوغ نوجوانان کشتی‌گیرى که قهرمانی المپیک را آرزو دارند ولی آنچه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نه تنها قهرمانی بلکه واقعیات و مصائب زندگی خودشان است. پسرانی با گوش‌های شکسته، نگاهی انسانی و صمیمانه دارد به آرزوها و چالش‌های زندگی کشتی‌گیران نوجوانی که در حال گذار و آماده سازی برای مواجهه با بزرگ‎ترین رویداد زندگی‌شان هستند: مسابقات جهانی. در این نخستين مستند سینمایی کشتی ایران، زندگی پنج نوجوان کشتی‌گیر را در طول یک سال از زوایای مختلف دنبال می‌کنیم: پس‌زمينه‌های قومی/فرهنگی، وضعیت معیشتی، آمال و آرزوها، و نوع و تغییر نگرش آنان به زندگی و کشتی.
کارگردان:نیما شایقی
تهیه‌کننده:
سیامک شایقی
فیلمنامه‌نویس:
مدیر فیلم‌برداری:
ایرج حقیقی‌پور
مدیر صدابرداری:
میشا اسلامیه
تدوین:
آرتو سلمی
پردیس سینمایی چارسو

پردیس سینمایی چارسو

تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع پل حافظ

۶۶۷۲۴۴۴۴

اطلاعات بیشتر
سینما فرهنگ

سینما فرهنگ

تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت

۲۲۶۰۱۲۰۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر

نیما شایقی درسال۱۳۵۷ درشهر تهران به دنیا آمد. درسال‌های نوجوانی‌اش سینما را با بازی در چند فیلم تجربه کرد. او در انگلستان تحصیلات خود را تا مقطع فوق دکترای ریاضیات ادامه داد. در همان دوران چندین فیلم کوتاه داستانی و مستند ساخت که در جشنواره‎های‌ جهانی به نمایش درآمد و مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین شایقی در زمینه هنرهای مفهومی و موسیقی مقالاتی در نشریات داخل و خارج از کشور به چاپ رسانده است.«پسرانی با گوش‌های شکسته» اولین فیلم بلند مستند او است.

بررسی آنچه آن را هویت ایرانی می‌خوانیم، همیشه برایم جذابیت خاصی داشته.کُشتی در ایران گستره پیچیده‌ای از هویت باستانی و مذهبی است،که به گونه‌ای ویژه با شور و از خودگذشتگی و حتی با نوعی احساس وظیفه، از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌است. اما در جامعه معاصر ایران، تفاوت چشمگیری مابین ذهنیت کشتی‌گیران و جایگاه اجتماعی آن‌ها دیده می‌شود. این تفاوت بیش از همه در مورد کشتی‌گیران جوان و نوجوان محسوس است.
نوجوانانی که اکثراً از طبقات فرودست جامعه برخاسته‌اند و اینکه آیا حاضرند آینده خود را در  کشتی دنبال کنند یا نه، پرسشی است که پاسخی چند وجهی دارد. در طول ساخت این فیلم کشف کردم، این داستان بیشتر داستان عشقی محکوم به فناست. شخصیت‌های اصلی این فیلم (پنج کشتی گیر نوجوان) علیرغم شرایط سخت زندگی، با امید و انگیزه زیاد به دنبال احترام و افتخاری هستند که یک مدال یا یک عنوان یا حتی به سادگی یک لقب پهلوانی، با خود به ارمغان می‌آورد.
از زاویه زیبایی‌شناسی سینمایی، این فیلم در پی یک حس تصویری متفاوت است. کوشیده‌ام شخصیت‌ها را به گونه‌ای در شهر، در سالن‌های تمرین، و در خانه دنبال کنم که جزئیات و پیچیدگی داستان، در حس شهودی فیلم بازتاب داشته‎باشد.

 

 

 

 

*

code