شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
FA EN
چهارشنبه

خلاصه داستان

دو سال قبل در مراسم نامزدی اکرم پدر او طی یک درگیری، توسط یکی از اقوام نزدیک داماد کشته می‌شود و مدتی بعد از آن هم قاتل به اعدام محکوم می‌شود. امروز ، روزی است که پس از مدتها انتظار حکم اعدام او تایید شده و اکرم به همراه خانواده اش یعنی خواهر و دو برادرش بایستی برای تایید درخواست قصاصشان به دادسرا بروند اما گویا مشکلی پیش آمده است که اکرم و خواهرش طیبه را مردد کرده است. آنها موضوع را به سلیم هم می‌گویند اما ترجیح می‌دهند برادر کوچکتر طاهر چیزی از قضیه نداند ، سلیم به او می گوید که بهتر است رضایت بدهند و بجای اعدام تقاضای دیه کنند ولی طاهر بر می آشوبد و اعلام می کند به هیچ وجه رضایت نمی دهد...
کارگردان:سروش محمدزاده
تهیه‌کننده:
یوسف وجدان‌دوست
فیلمنامه‌نویس:
بازیگران:
شهاب حسینی
،
آرمان درویش
،
نسیم ادبی
،
هستی مهدوی
،
امیرحسین شام بیاتی
،
الهام حاج فتحعلی
،
گیتی قاسمی
،
نیما راد
،
پیام اینالویی
،
رسول ادهمی
،
فرخنده فرمانی زاده
،
بهناز بستان دوست
،
مهدی حاج صفار
،
پانته آ کیقبادی
،
صمد عدالت زاده
،
تیمور احسانی
،
مبینا آتشی
،
محمد رسول صفری
،
فرهاد محمدی
،
فرشاد محمدی
،
احسان ناجی
،
حمید جانباز
،
امیر کوروش زاده
،
آریو ملت دوست
،
ایلیا کیوان
،
فرشاد میرزایی
،
امیر پاسبان
،
علیرضا خاتمی
،
نگار رادمهر
،
امین رضوی
،
فرزاد حاجی خانی
،
علیرضا شفیعی
،
ریحانه عظیمی
مدیر فیلم‌برداری:
مرتضی غفوری
مدیر صدابرداری:
بابک اردلان
تدوین:
سروش محمدزاده - اسماعیل ترک‌زاد
جوایز:
برنده ی تندیس بهترین کارگردانی از بخش هنروتجربه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
چهارشنبه

سروش محمدزاده متولد شهریور ۱۳۵۸ است. او فعالیتش از سال ۱۳۷۸ بعنوان دستیار کارگردان و تدوین در تلویزیون آغاز کرد و دوره دوساله فیلم‌سازی را در سال‌های ‌۷۸ تا ۸۰ گذراند.
محمدزاده کارگردانی ۷ مستند و تدوین بیش از ۲۰ فیلم مستند و کوتاه برای شبکه‌های مختلف تلویزیون، دستیار اول کارگردان در سریال «قهر وآشتی» به کارگردانی علی ژکان، دستیار تدوین تله فیلم «مرد و جاده» به کارگردانی کامران قدکچیان، دستیار تدوین تله فیلم «خانه پدرم» به کارگردانی کامران قدکچیان و… را در کارنامه کاری خود دارد.
«چهارشنبه» اولین فیلم سینمایی بلند او در مقام کارگردان، تدوین‌گر و فیلم‌نامه نویس است.

چهارشنبه

یک فیلم، مابین دو لحظه ساخته می‌شود ، از لحظه‌ای که اولین حروف بر کاغذ نقش می‌بندد تا لحظه‌ای که اولین فریم‌های تصویر بر پرده جان می‌گیرند. فاصله این دو لحظه مانند زندگی یک پروانه است، کوتاه ولی به اندازه یک عمر. با این تفاوت که فیلم در لحظه تمام شدنش، دوباره شروع می‌شود و جان می‌گیرد و جاودانه می‌گردد .
چهارشنبه، اولین تجربه پروانگی من بود و خودش در ابتدا مسیر جاودانگی‌اش. باشد که لایق این جاودانگی باشد. سعی ما این بود هرچه داریم از هنر و از تجربه، خرج این چهارشنبه کنیم تا شرمنده صنعت سینما نشویم.
آگاهیم که «چهارشنبه» مکرر شده است در صنعت سینما، اما ریش گرو می‌گذاریم که این «چهارشنبه» متفاوت است و اگر راهی بود، شناسنامه‌اش را المثنی می‌گرفتیم با یک اسم دیگر، از ما بپذیرید همین تحفه ناقابل را با همین نام مکرر.
خرسندیم که همنشین اهالی دیار هنر و تجربه‌ایم. شک نکنید قلبمان برای سینما می‌تپد، که هم صنعت است هم هنر، هرچند پاهایمان تاول زده از سنگلاخ مسیر، اما چشمانمان پر امید است از تدبیر راهبران.
قرارمان، حمایت از سینمای مستقل این مرز. بخاطر بسپارید نام برادرم را که پروانگی من را میسر ساخت؛ یوسف وجدان‌دوست.

 • هادی
  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

  فیلم خیلی خوبیه

  این نقد و در موردش بخونین. چیز جالبیه

  نقد فیلم چهارشنبه

 • فریبا
  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

  فیلم واقعا قشنگ بود و از دیدنش لذت بردم, بازی اقای حسینی مثل همیشه عالی. خسته نباشید به همگی

*

code