چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
چهارصد ضربه

خلاصه داستان

آنتوان پسری 14 ساله است که مشکلاتی در خانه و مدرسه دارد. برای اینکه از تنبیه فرار کند ، به همراه دوستش «رنه» از مدرسه می‌گریزد و در پاریس سرگردان می‌شود. او به دلایلی تصمیم می‌گیرد دیگر به خانه بازنگردد. فردای آن روز به معملش می‌گویدکه مادرش مرده است. دروغش برملا می‌شود، آنتوان می‌گریزد و به طور موقت با مادرش آشتی می‌کند.او اما از مدرسه اخراج و از خانه می گریزد و سر ازمرکز سرپرستی نوجوانان بزهکار در می‎آورد، اما از آنجا هم فرار می‌کند و...
کارگردان:فرانسوا تروفو
تهیه‌کننده:
فرانسوا تروفو
فیلمنامه‌نویس:،
بازیگران:
ژان پیر لئو
،
آلبرت رمی
،
کلر موریه
،
پاتریک اوفی
مدیر فیلم‌برداری:
هانری دکائه
جوایز:
برنده جایزه نخل طلا کن در سال 1959
،
نامزد جایزه اسکار در بخش بهترین فیلم‌نامه در سال 1960
،
برنده جایزه بهترین فیلم اورژینال و بهترین بازیگر جوان سینما در جشنواره بافتا
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان
فرانسوا تروفو  در سال ۱۹۳۲ در شهر پاریس به دنیا آمد. او فیلم‌ساز، فیلم‌نامه نویس، منتقد سینمایی و نظریه پرداز فرانسوی است و به همراه ژان لوک گدار و شابرول از پایه گذاران جریان موسوم به جنبش موج نو در سینما محسوب می‌شود. این فیلم‌سازان به ادبیات علاقه‌ای ویژه داشتند و آثار ادبی را در سینما مورد توجه قرار دادند. تروفو مدتی به همراه دوستانش از منتقدان مجله «کایه دو سینما» شد.

اولین اثر سینمایی وی فیلم چهارصد ضربه، در زمره شاهکارهای سینمای دنیا و سه فیلم بلند آغازین موج نو قرار می‌گیرد. از دیگر فیلم‌های تروفو می‌توان به «ژول و ژیم»،«فارنهایت ۵۴۱»،«کودک وحشی» و «آخرین مترو» اشاره کرد.

تروفو در سال ۱۹۸۴ درگذشت.

خانه هنرمندان

گفتاری از تروفو درباره سینما:

«برای من سینما قبل از هر چیز سرگرمی است، یعنی تعریف یک داستان جمع و جور و معرفی آدم‌هایی که کارها و احساساتی را تجربه می‌کنند. سینما برای من به جریان «هنر برای هنر» ربطی ندارد، بلکه نمایش جنبه‌هایی از زندگی است که ابعاد گوناگونی به خود می‌گیرد. سینمای دلخواه من به برداشت هیچکاک نزدیک است: سرگرمی همراه با طنز و فروتنی.»

*

code