سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
FA EN
کهریزک چهار نگاه

خلاصه داستان

اپیزود اول: وضعیت زنان سالمند مرکز توانبخشی کهریزک و بانوان حامی آنها در فیلم بررسی می شود و فیلمساز به مرور دغدغه های شخصی خود و وضعیت مادر سالمندش را هم مطرح می کند. اپیزود دوم: یک مددجوی نابینا و معلول جسمی که کارگردان تئاتر میباشد، قصد دارد نمایشنامه هملت را با بازی خودش روی صحنه تئاتر آسایشگاه ببرد. اپیزود سوم: گذران روزانۀ پیرمردهای آسایشگاه با نکته ها و روایت هایی از خود آن ها همراه شده است. اپیزود چهارم: در روزعید قربان در کنار اهدای نذورات و کمکهای خیرین به آسایشگاه، تعداد زیادی از سالمندان و معلولین آسایشگاه لباس احرام پوشیده و به دور ماکتی از کعبه مراسم حج را انجام میدهند.
کارگردان:رخشان بنی اعتماد-محسن امیر یوسفی-پیروز کلانتری-بهمن کیارستمی
تهیه‌کننده:
محسن امیر یوسفی-پیروز کلانتری
جوایز:
برنده جایزه بهترین تدوین مستند برای اپیزود "هملت در کهریزک" ( پیمان خاکسار- بهمن کیارستمی) – جشنواره فیلم فجر 1390 کاندیدای بهترین کارگردان مستند برای اپیزود "هملت در کهریزک" (محسن امیریوسفی) – جشنواره فیلم فجر 1390 برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره دوبی - 2012
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی کورش

پردیس سینمایی کورش

تهران - بزرگراه شهید ستاری - نبش پیامبر مرکزی - شماره ۵۷

۴۴۹۷۱۹۳۰-۴۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی کورش

بهمن کیارستمی: ضبط مراسم یا ثبت آیین؟

ساختن یک فیلم مستند راجع به عید قربان در کهریزک ضبط یک مراسم است یا ثبت یک آیین؟ این سوالی است که از مرحله تحقیق تا امروز که چند سال از ساخت آن فیلم گذشته هنوز برایم بی جواب مانده. نه این که ارزش کار ثبت آیین را به لذت کار ضبط مراسم ترجیح دهم، یا هیچ وقت داده باشم. ولی این بار همین شک شد محرک این فیلم، تعریف این پروژه و کم کم سعی برای یافتن پاسخ جایش را داد به ور رفتن با سوال و هی پرسیدنش

محسن امیر یوسفی:

وقتی اولین بار برای بازدید به همراه بقیه کارگردانها به آسایشگاه خیریه کهریزک وارد شدم بیحوصله بودم و فکر میکردم چه سوژه ای میتوانم پیدا کنم ولی ساعتی بعد با دیدن شور و هیجان سالمندان و معلولین واقعاً متقاعد شدم که اینجا محلی برای زندگی است نه زنده ماندن. و بعد دیدن رضابختیاری عزیز و گروه تئاتر آسایشگاه که برایم تجربه ای شگفت انگیز از بلندپروازی، قدرت روحی و صداقت بود. بعد از آن تنها سعی کردم این شگفتی را در “هملت در کهریزک” نشان دهم. 

 • ج.م.
  ۳ خرداد ۱۴۰۱

  به ترتیب :
  هملت در کهریزک : به خاطر تاثیرگذاری توامان نمایشنامه شکسپیر و شخصیت اصلی این اپیزود (آقای بختیاری) و تضاد عمیق وضعیت فیزیکی و روحیه ی طناز و مقاومش، و بازیگوشی های فلسفی/سیاه/ابزورد امیریوسفی، تا مدت ها جلوه ی تکان دهنده ی فیلم از یاد نخواهد رفت.
  عید : شیطنت و طنازی بهمن کیارستمی و هوشمندی سیاسی، فلسفی بروز پیدا کرده در لحن فیلم، یادآور نبوغ پدرش بوده و باعث بازنگری بنیادین مخاطب در باورهایی است که از فرط عادت، جنبه فکری خود را از دست داده است.
  حکت شادان : اپیزودی عاشقانه (در لایه ای پنهان) که اتفاقا در خلا عشق، نمود پیدا می کند. پیرمردانی خسته و در عین حال دلتنگ گذشته و تمام عناصر نمونه ای آن (به خصوص در مورد زنان) ، که به صورت غریبی به ذات نهفته در این اشخاص می رسد : پسرانی تنها و دلشکسته و در جستجوی صداقت محض… اعجاب انگیز است که از این مسئله هیچ صحبتی نمی شود و محور اصلی این بخش می باشد.
  اتاق ۲۰۲ : فیلمی دغدغه هایی زنانه و در تضاد با انزوای خودخواسته مردان “حکمت شادان”، گریز همیشگی زنان را روایت می کند از تنهایی و دلخوشی و سرزندگی شان از حضور در جمع … لحظات قابل تاملی در این اپیزود وجود دارد.

 • م.ر
  ۳ خرداد ۱۴۰۱

  خدا قوت و خسته نباشید

*

code