جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
FA EN
یمینی شریف نغمه‌سرای کودکان

خلاصه داستان

مستند «یمینی شریف نغمه‎سرای کودکان» روایت بزرگان ادب و هنر و فرهنگ از شان و جایگاه عباس یمینی شریف به عنوان شاعر و مدیر مجله‎های کیهان بچه‎ها و بازی کودکان است.
کارگردان:هومن ظریف
تهیه‌کننده:
هومن یمینی شریف
مدیر فیلم‌برداری:
تصویر برداران:اسماعیل جعفری
،
مسعود طاهری
،
سجاد تبریزی
تدوین:
اسماعیل جعفری
پردیس سینمایی سیتی‌سنتر

پردیس سینمایی سیتی‌سنتر

بزرگراه شهید دستجردی

۰۳۱-۵۰۰۱

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی گلستان

پردیس سینمایی گلستان

شیراز - ابتدای پل معالی‎آباد - جنب ایستگاه مترو

۰۷۱-۳۶۳۶۶۲۵۰۰

اطلاعات بیشتر
پردیس سینمایی هویزه مشهد

پردیس سینمایی هویزه مشهد

مشهد - خیابان دانشگاه - چهارراه گلستان

۰۵۱۱-۸۴۳۷۵۷۵

اطلاعات بیشتر
تماشاخانه پارس

تماشاخانه پارس

بلوار جمهوری اسلامی، چهارراه فرهنگیان

۰۳۴-۳۲۱۱۹۳۸۵

اطلاعات بیشتر
خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

تهران - خیابان ایرانشهر - بوستان هنرمندان

۰۲۱-۸۸۳۱۰۴۵۷

اطلاعات بیشتر
سینما فرهنگ

سینما فرهنگ

تهران - شریعتی - بالاتراز خیابان دولت

۲۲۶۰۱۲۰۵

اطلاعات بیشتر
هنروتجربه بابل

هنروتجربه بابل

بابل - میدان هلال احمر - مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی

۰۱۱۱-۳۲۳۳۷۳۳۸

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

موزه سینما

تهران - خیابان ولیعصر - باغ فردوس

۲۲۷۲۳۵۳۵

اطلاعات بیشتر
موزه سینما

هومن ظریف، خبرنگار، روزنامه نگار و مستندساز است. او فعالیت مطبوعاتی خود را با نوشتن یادداشت‌های اجتماعی و سیاسی در روزنامه آفتاب یزد شروع کرد و تاکنون به عنوان خبرنگار، مترجم،دبیر بخش ادب و هنر و معاون سردبیر، با روزنامه‌های نسیم صبا، حُسبان، همشهری محله، مجله درد، آفرینش،کارگزاران،خبرگزاری مهر همکاری کرده‌است و در بخش هنری روزنامه اطلاعات نیز فعالیت دارد.

ظریف اولین مستند پژوهشی خود را با نام «مرز پرگهر» درباره فعالیت‌های ادبی و هنری دکترحسین گل گلاب، شاعر سرود «ای ایران» کارگردانی کرد. مستند دوم او «یمینی شریف، نغمه سرای کودکان» است. مستند «فرخی یزدی» این کارگردان که درباره فرخی یزدی شاعر و روزنامه‌نگار دورا مشروطیت است در گروه هنروتجربه اکران شده‌است.

موزه سینما

فیلم مستند یمینی شریف، به رویدادهایی که شاعر را به ادبیات کودکان دلبسته و متعهد ساخت، می‌پردازد و نقش او را در پیدایش نخستین مجله‌های کودکان «بازی کودکان»، «دانش آموز»، «سازمان جوانان شیر و خورشید» و «کیهان بچه‌ها» مورد بررسی قرار می‌دهد.
گرچه یمینی شریف در کارنامه خود چندین رمان کودک و نوجوان دارد اما کارگردان به عنوان پژوهش‌گر،تجزیه و تحلیل آثار منثور و رمان‌های او را در کتاب «یمینی شریف،آنچه بود،آنچه هست»بعد از ساخت فیلم منتشر کرده است.
سفر یمینی شریف به امریکا در سال ۱۹۵۳ برای تحصیل در دانشگاه کلمبیا در رشته آموزش ابتدائی کودکان، اقدام به تاسیس مدارس ملی (دبستان های روش نو) در اوایل سال‌های ١٣٣٠ و تاسیس اولین باشگاه بچه‌ها و همکاری داود پیرنیا و همکاران هنرمند رادیو، سیما بینا، بیژن پیرنیا، الیس و بلا و نیکل الوندی، فضل الله مهتدی (صبحی)، با برنامه‌های هنری این باشگاه، از لحظات شیرین و ناگفته تاریخ فرهنگ کودکان است.
خاطرات تاسیس شورای کتاب کودک از زبان بنیانگذاران آن، تحولات ادبیات کودک در سال های ١٣۴٠ و ١٣۵٠ زاویه‌های جدیدی را به وقایع تاریخی در ادبیات کودک می‌گشاید و می‎تواند سامانه عملی خوبی برای ترمیم نظام آموزش و پرورش،به نفع باروری خلاقیت دانش آموزان باشد.

*

code